We wtorek, 1 września 2015 roku Poczet Sztandarowy, nauczyciele i uczniowie klas V-VI wzięli udział w obchodach 76 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Opalenicy na Placu Piłsudskiego. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiła uroczysta zmiana warty, po której z kolei przemówienie swoje wygłosił burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc. Po przemówieniu burmistrza nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem. Był też pokaz grupy rekonstrukcyjnej Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Historica”.
OBCHODY 76 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W OPALENICY
ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W WAKACJE
Zajęcia świetlicy środowiskowej rozpoczynają się od 10 sierpnia 2015 (poniedziałek) w godzinach od 9,00 do 13,00. Gry i zabawy, zajęcia plastyczne, wyjazdy nad jezioro. Zapraszam.
WYPRAWKA SZKOLNA- DOFINANSOWANIE PODRĘCZNIKÓW
Odroczenie obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2015/16
I. Podstawa prawna odroczenia obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2015/16
- 30 sierpnia 2013 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw tzw. ustawa sześciolatkowa (Dziennik Ustaw z dnia 30 października 2013 r. poz. 1265).
- W ustawie z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw po art. 13c dodano:
Art. 13e w brzmieniu:
W roku szkolnym 2015/2016 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci:- urodzone w okresie od 1 lipca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., które nie rozpoczęły spełniania obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2014/2015,
- urodzone w 2009 r.
1 września 2015 r. obowiązek szkolny obejmie dzieci 7-letnie urodzone w okresie lipiec-grudzień 2008 r. oraz wszystkie dzieci 6-letnie z rocznika 2009.
Przepisy ustawy o systemie oświaty, które weszły w życie 1 września 2014 r. Art. 14 ust. 1a
1a. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat.Nadal obowiązuje art. 16 ust. 3 ustawy o systemie oświaty mówiący o prawie odroczenia spełniania obowiązku szkolnego dla dzieci objętych obowiązkiem szkolnym w uzasadnionych przypadkach, nie dłużej jednak niż o jeden rok.
Zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, w przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko nieposiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może być odroczone, nie dłużej jednak niż o jeden rok.
Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno - pedagogicznej (art. 16 ust. 4 ustawy o systemie oświaty).
Opinię w sprawie odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko wydaje publiczna lub niepubliczna poradnia psychologiczno - pedagogiczna wyłącznie na wniosek rodziców / prawnych opiekunów.
Publiczna poradnia psychologiczno - pedagogiczna jest obowiązana wydać opinię w terminie nie dłuższym niż 30 dni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - nie dłuższym niż 60 dni, od dnia złożenia wniosku. Opinia w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego powinna być także dołączona do ww. wniosku również w przypadku ubiegania się o odroczenie realizacji obowiązku szkolnego dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.W przypadku dziecka z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim nie mają zastosowania przepisy dotyczące odroczenia obowiązku szkolnego, gdyż udział dziecka w zajęciach rewalidacyjno - wychowawczych jest zarówno formą spełniania rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, jak i obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki.
Dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim realizują obowiązek szkolny w formie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, indywidualnych albo zespołowych, na podstawie stosownego orzeczenia wydanego przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
II. Gotowość szkolna
Na przestrzeni lat rozumienie terminu "gotowość (dojrzałość) szkolna" zmieniało się. Liczne badania i obserwacje doprowadziły specjalistów do wniosku, że pomyślny start dziecka w szkole zależy od jego dojrzałości w ujęciu całościowym, we wszystkich aspektach rozwoju.
Najogólniej można powiedzieć, że jest to gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole, uzależniona od osiągnięcia takiego stanu rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i umysłowego, który umożliwi sprostanie obowiązkom szkolnym.
Gotowość szkolna to inaczej stopień rozwoju dziecka niezbędny do podjęcia obowiązków związanych z rozpoczęciem nauki w szkole. To zespół tych cech psychofizycznych ukształtowanych w okresie pierwszych 6 lat życia, które umożliwiają dziecku przystosowanie się do nauki w szkole.
Dojrzałym do podjęcia nauki szkolnej jest dziecko o takim stopniu rozwoju, który umożliwi mu naukę czytania, pisania i liczenia, przystosowanie się do wymagań szkoły, zgodne współżycie z grupą rówieśniczą.Sześciolatek jest gotowy do nauki w I klasie szkoły podstawowej, jeśli posiada umiejętności oczekiwane od dzieci kończących przedszkole, jest zainteresowany szkołą, stara się być wytrwały w podejmowanych zadaniach.
Rozpoczęcie nauki szkolnej jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. To, jak jest przygotowane do tego wyzwania w znacznym stopniu decyduje o przebiegu i wynikach nauki w szkole, a w odległej perspektywie o jakości jego życia.
Do klasy pierwszej powinno pójść dziecko, które jest gotowe do podjęcia nauki w szkole. I nie ma znaczenia, czy jest sześciolatkiem, czy siedmiolatkiem. O tym, czy dziecko pójdzie do szkoły mimo braku dojrzałości szkolnej, czy zostanie odroczone zawsze decydują rodzice, po zasięgnięciu opinii specjalistów poradni psychologiczno - pedagogicznej (psychologa, pedagoga, logopedy).
Te trudne, ale konieczne decyzje muszą być poprzedzone rzetelną diagnozą dziecka, pozwalającą określić jego dojrzałość umysłową, fizyczną, społeczną i emocjonalną.
III. Odroczenie obowiązku szkolnego
- Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, dyrektor szkoły podstawowej, do której zostało przyjęte dziecko, na wniosek rodziców, odracza spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego.
- Wniosek w sprawie odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć lub już rozpoczęło spełnianie obowiązku szkolnego.
- Jeżeli dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, i odroczono mu spełnianie obowiązku szkolnego, dyrektor szkoły podstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, informuje dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o odroczeniu spełniania tego obowiązku.
- Do wniosku w sprawie odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego dołącza się opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną.
- Dziecko, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego kontynuuje przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego, a dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone, z których jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, także w ośrodku umożliwiającym dzieciom i młodzieży, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.
- W roku szkolnym 2015/16 dziecko, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy kontynuuje przygotowanie przedszkolne także w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.
- Do odraczania spełniania obowiązku szkolnego dzieciom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego do wniosku dołącza się opinię w sprawie odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wniosek może być złożony także w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
- W roku szkolnym 2015/16 do odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci urodzone w roku 2008, które powinny rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat, stosuje się przepisy art. 16 ust. 3 i 4 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dziennik Ustaw z dnia 20 maja 2014 r. poz. 642).
- W roku szkolnym 2015/16 do odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci urodzone w roku 2008, które powinny rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, stosuje się przepisy art. 14 ust. 1a ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2014 r.
Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którym odroczono spełnianie obowiązku szkolnego, zachowują to prawo do końca okresu, na jaki zostało udzielone. - Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w zaleceniach może zawierać zapis o możliwości odroczenia dziecka od obowiązku szkolnego.
- Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci przed rozpoczęciem spełniania obowiązku szkolnego wydają zespoły orzekające działające w poradniach psychologiczno - pedagogicznych ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
Istnieją różne możliwości zgłoszenia dziecka na badania w poradni w celu uzyskania opinii w sprawie odroczenia spełniania obowiązku szkolnego:
- rodzice / prawni opiekunowie dziecka samodzielnie kompletują wymagane dokumenty i dołączają je do osobiście wypełnionego zgłoszenia i wniosku składanego w sekretariacie poradni;
- dyrektor przedszkola / szkoły stosownym pismem podaje poradni do wiadomości, że dane dziecko będzie ubiegało się o opinię poradni w sprawie odroczenia spełniania obowiązku szkolnego; wszystkie wymagane dokumenty kompletują i składają w poradni rodzice / prawni opiekunowie;
- dyrektor przedszkola / szkoły może zastąpić rodziców / prawnych opiekunów dziecka w gromadzeniu stosownej dokumentacji (przy czym wypełniają oni osobiście zgłoszenie i wniosek do poradni).
Za zgodą rodziców / prawnych opiekunów dziecka dyrektor przekazuje poradni skompletowane dokumenty i podejmuje kolejne kroki zmierzające do uzyskania przez dziecko opinii, tj. uzgadnia z poradnią termin badań diagnostycznych, przekazuje informację o terminie rodzicom / prawnym opiekunom.
Jeżeli rodzice, bądź prawni opiekunowie wyrażą taką wolę, poradnia przesyła wydaną opinię bezpośrednio do przedszkola/szkoły.
Opinię wydaje się dla dzieci uczęszczających do przedszkoli na terenie działania poradni.
Jeśli dziecko nie osiągnie dojrzałości to:
- start szkolny tego dziecka jest utrudniony,
- nie poddaje się ono wpływom nauczyciela,
- staje się niechętne, nie interesuje się zadaniami, jest bierne,
- często pracuje znacznie dłużej przy lekcjach osiągając mierne efekty.
Kiedy dziecko sześcioletnie nie jest gotowe, aby pójść do szkoły?
- gdy ma zaburzone procesy poznawcze,
- gdy ma trudności emocjonalne,
- zaburzona jest komunikacja,
- jest niepełnosprawne.
Najczęstsze przyczyny odroczenia obowiązku szkolnego:
- stan zdrowia (dziecko leczone - choroba przewlekła)
- niski lub obniżony poziom rozwoju intelektualnego,
- nieharmonijny rozwój intelektualny - duża różnica między rozwojem funkcji percepcyjno - motorycznych, a funkcji słowno - pojęciowych,
- wada wymowy,
- zaburzony rozwój społeczno - emocjonalny (płaczliwość, nadpobudliwość, lęki, trudności w nawiązywaniu relacji indywidualnych lub z grupą, brak odporności na niepowodzenia),
- duże trudności w skupieniu uwagi.
Diagnoza dziecka pod kątem określenia dojrzałości szkolnej powinna być dokonana do końca sierpnia danego roku szkolnego.
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW 2015/2016
PRZEDWAKACYJNY PIKNIK BIBLIOTECZNY- "ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE"
Dnia 24 czerwca 2015 roku odbył się Przedwakacyjny Piknik Biblioteczny pod hasłem „Zabierz książkę na wakacje” z udziałem dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VI. Gościem specjalnym spotkania bibliotecznego była grupa teatralna „PEREŁKA” ze szkoły podstawowej z Opalenicy ze spektaklem pt. „CLICK” . Młodzi aktorzy pod kierunkiem Pani Renaty Knop przedstawili sztukę profilaktyczną zachęcającą do zabaw ruchowych zamiast gier komputerowych. Następnie były gry i zabawy, wyścigi rzędów. Po tych sportowych emocjach na wszystkich czekał poczęstunek ufundowany przez Panią dyrektor gminnej biblioteki- były to kiełbaski z grila, bułeczki, herbata oraz słodki poczęstunek. Następnie Opaleniczanie zwiedzili szkołę oraz filię biblioteczną.
„Niech żyją wakacje! Wiwat biblioteka, która gdy się znudzisz, z książkami czeka”.
WYCIECZKA DO POZNANIA
Dnia 16 czerwca 2015 roku uczniowie z klas I-III ze swoimi wychowawczyniami: Panią Lilanną Mortką, Panią Marią Fabijańską i Panią Danutą Lisicką- Obst wybrali się na wycieczkę do Poznania pociągiem. Dzieci obejrzały film w Multikinie pt. „Rechotek”. Następnie przeszliśmy do Muzeum Etnograficznego, gdzie z Panią przewodnik oglądaliśmy jubileuszową wystawę „Rzeczy mówią”- 100 lat zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Wystawie towarzyszy aplikacja umożliwiająca widzom dopisanie własnych opowieści o prezentowanych obiektach. Po wizycie w muzeum był spacer po Starym Rynku i posiłek w Mc’Donalds. Z wycieczki każdy wrócił zadowolony i pełen wrażeń.
XXIII RAJD ŚLADAMI NIEGOLEWSKICH
Dnia 12 czerwca 2015 roku z okazji ,,Święta Szkoły" byliśmy organizatorem XXIII rajdu ,,Śladami Niegolewskich”. Do rudnickiej placówki dotarły drużyny z Opalenicy, Michorzewa, Porażyna. Uczniowie klas I-III oraz V-VI wyruszyli do Niegolewa, gniazda rodowego naszych patronów, a kl. IV przemierzała trasy najbliższej okolicy. Na mecie rajdu czekały na uczestników konkurencje sportowe, konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o patronach szkoły. Odbyły się następujące konkurencje sprawnościowe: strzał do bramki, rzut do bramki, rzut kaloszem do kosza, rzut obręczą na palik, rzut hula-hop do piłek lekarskich, bieg w workach.Każdy uczestnik na mecie rajdu otrzymał pamiątkowy znaczek, hamburgera i lody, a zwycięzcy poszczególnych konkurencji nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
SPONSOROM, KTÓRZY ZAANGAŻOWALI SIĘ W ORGANIZACJĘ XXIII RAJDU ŚLADAMI NIEGOLEWSKICH SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA!!!
ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA- EKOLOGICZNY FESTYN ZDROWIA
Dnia 12 czerwca 2015 roku grupa 11 uczniów ze świetlicy środowiskowej pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst wyjechali do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych do Buku na Ekologiczny Festyn Zdrowia. W programie była edukacja zdrowotna i ekologiczna, zdrowy poczęstunek, zbiórka elektrośmieci, gry i zabawy ruchowe, pokaz ratownictwa drogowego i przedmedycznego, konkursy sportowe i plastyczne.
SZTUKOTEKA- "OBÓJ W ROLI GŁÓWNEJ"
Dnia 11 czerwca 2015 roku odbyło się dla dzieci klas I- VI i przedszkola spotkanie z cyklu SZTUKOTEKA pt. „Obój w roli głównej”. Spotkanie to było poświecone muzyce barkowej a w roli głównej wystąpił obój. Uczniowie mieli okazję poznać budowę tego instrumentu. Oprócz muzyki klasycznej spotkanie jak zwykle obfitowało w zabawy i konkursy. Prowadzący spotkanie zaprosił dzieci na bal w „Wielkim Królestwie Symfonii” . Były też etiudy muzyczno – ruchowe: „Na plaży”, „W strasznym zamczysku”, „W zoo”. Uczniowie brali też udział w teatralnych grach improwizowanych oraz rozwiązywali muzyczne zagadki. Było to ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym.
DYŻUR PRZEDSZKOLA W OKRESIE WAKACJI
INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI PRZEDSZKOLNYCH
W OKRESIE WAKACYJNYM PRZEDSZKOLE PEŁNIĆ BĘDZIE DYŻUR W GODZINACH
OD 8:00- 13:00
W NASTĘPUJACYCH TERMINACH
29.06- 17.07 ORAZ 24.08- 31.08
ZGŁOSZENIA DZIECI NA DYŻUR W SEKRETARIACIE SZKOŁY DO 26.06.2015 R.
6 CZERWCA DZIEŃ DZIECKA W NIEGOLEWIE
Dnia 6 czerwca w Niegolewie , na boisku przy sali wiejskiej odbył się Dzien Dziecka zorganizowany przez soltysa Niegolewa pana Krzysztofa Jackowiaka, radę sołecką Niegolewa oraz naszą szkołę. Na imprezę przybyły dzieci wraz z rodzicami. Uroczystość otworzyly dwa pokazy taneczne prowadzone przez panią Annę Klińską i panią Klaudię Mikołajczak. Taneczne popisy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Sympatycy zmagań sportowych mogli wykazać się w wielu konkurencjach przygotowanych przez pana Jakuba Koszutę. W tym dniu wszystkie dzieci mogły kosztować waty cukrowej, frytek, hot-dogów, napojów i ciast przygotowanych przez rodzicow i społeczność Niegolewa. Nie brakowało chętnych dzieci na przejazdy bryczką po najblizszej okolicy.W tym dniu w godzinach porannych odbyły się zawody wędkarskie. Najlepsi sportowcy i wędkarze zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez sponsorów. Dzień Dziecka zakończył się późnym popołudniem.
SPOTKANIE BIBLIOTECZNE PT. "SPOTKANIE Z FOLKLOREM"
Dnia 3 czerwca 2015 roku odbyło się dla dzieci z przedszkola i uczniów klas I-III kolejne spotkanie biblioteczne pt. „Spotkanie z folklorem”. Motywem przewodnim było hasło „ Co dziadkowie i babcie śpiewali, gdy byli mali”. Te piosenki i zabawy przypomniał zespół „Rudniczoki” który zaśpiewał piosenki: „Czarny baranie”, „Poszła żabka po wodę”, „Wyleciał ptaszek”, „Jedzie pociąg”, „Miała baba koguta”, „Zielony mosteczek”. Dzieci wysłuchały barwnego monologu Karmelkowej a także z zespołem „Rudniczoki” zabawili się: w „Kółko graniaste”, „Mało nas do pieczenia chleba”, „Stary niedźwiedź”, „Ojciec Wirgiliusz”. Po zabawach Panie z zespołu „Rudniczoki” częstowały każdego sokiem i pysznymi ciastami, które same upiekły na to spotkanie. Pan Stefan Dziamski w podziękowaniu za tak przemyślane, piękne i pouczające spotkania biblioteczne otrzymał od każdego dziecka własnoręcznie wykonaną laurkę.
KONKURS Z OKAZJI 70 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WOJNY
- Uroczyste zakończenie konkursu pod honorowym patronatem Dyrektora Oddziału IPN w Poznaniu i Starosty Nowotomyskiego z okazji 70.rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyło się 2 czerwca w Nowym Tomyślu.Tematem była" Barwa i broń żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej". Pamiątkowe dyplomy i nagrody odebrali Damian Drąg z klasy VI i Martyna Nowak z klasy IV
SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM
Dnia 2 czerwca 2015 roku odbyło się spotkanie z Panem Policjantem, który miał pogadankę o bezpieczeństwie w czasie wakacji. Przypomniał zasady przechodzenia przez jezdnię, jazdy rowerem w kasku na głowie, o niebezpieczeństwie w czasie wypalania traw i palenia ognisk a także kąpielach w miejscach dozwolonych. Na zakończenie spotkania życzył wszystkim dzieciom bezpiecznych wakacji.
RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
Uczniowie z klas I-III w drugim semestrze pod kierunkiem Pani Danuty Lisickiej – Obst uczestniczyli w zajęciach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”. Omówiony został łańcuch przeżycia. Dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające łańcuch przeżycia. Oglądały film rysunkowy „Doktor Kręciołek” a także pracowały z podręcznikiem – każde dziecko zapoznawało się wcześniej w czasie zajęć z kolejnymi stronami książki „Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy”. Dzieci ćwiczyły cały schemat podstawowych czynności ratujących życie- cały schemat. Uczniowie są dumni z nabytych umiejętności ratowania życia.
HAPPENING KL. VI
Uczniowie z klasy VI w ramach zaliczenia z plastyki przygotowali happening pt; "Cztery pory roku". Wykorzystano muzykę nie tylko rozrywkową, ale też mistrza Antoniego Vivaldiego. Chłopcy i dziewczęta łącząc taniec, plastyczne środki wyrazu i dźwięk ukazali walory czterech pór roku. Nie zabrakło symboliki, rekwizytów i zaskakujących wydarzeń
WYCIECZKA DO 31 BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO W KRZESINACH
Dnia 1 czerwca 2015 grupa 10 uczniów ze świetlicy środowiskowej pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst wyjechali do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Dzieci mogły uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez Jednostkę Wojskową. Każdy mógł obejrzeć wystawione a będące na stanie jednostki samoloty i inny sprzęt wojskowy wykorzystywany przez wojsko. Dużą atrakcją przygotowaną dla uczestników było oglądanie samolotów jak i obserwacja startów i lądowań F16. Mogliśmy dotknąć i obejrzeć: Iskrę, Mig, Bryzę i F16, postrzelać z broni palnej, obejrzeć wozy strażackie a także usiąść za kierownicą wozów dbających o czystość lotniska. Z pewnością większość z nas będzie miała długo w pamięci ten wyjazd.
WYCIECZKA KOŁA PLASTYCZNEGO DO POZNANIA
- W ramach koła artystycznego p. Marcinkowska zorganizowała wyjazd do Poznania. Do obejrzenia Uniwersytetu zaprosiła pani dziekan. Pan Grzegorz- z katedry malarstwa, przybliżył specyfikę i tematykę obrazów, które znalazły się na wystawie. Zaprosił także na swoja wystawę do Piły. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Narodowe. Dzieci otrzymały książeczki warsztatowe. Zadania do wykonania miały ścisły związek ze zwiedzaniem stałej ekspozycji. Fara Poznańska wywarła ogromne wrażenie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe obrazki za wspaniałą postawę w świątyni.Pamiątki, ciekawe książki i wiele przeróżnych rzeczy można było kupić w księgarni św. Wojciecha. Zmęczeni i posileni frytkami i lodami grupa wróciła ELFEM do Opalenicy
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie