W czwartek, 1 września 2016 roku Poczet Sztandarowy: Aleksandra Rainka, Michalina Kałek, Wojciech Stefański, nauczyciele i uczniowie klas IV-VI wzięli udział w obchodach 77 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Opalenicy na Placu Piłsudskiego. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiła uroczysta zmiana warty, po której z kolei przemówienie swoje wygłosił burmistrz Opalenicy - Tomasz Szulc. Po przemówieniu burmistrza nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem.
OBCHODY 77 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W OPALENICY
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1.09.2016 r. o godz. 9:30. O godz. 10:00 msza w kaplicy w Rudnikach.
Szczegóły dowozów w dniu 1 września
Opalenica Prettl 8:40
Rudnik szosa 8:45
Rudniki piekło 8:55
Niegolewo 9:10
Rudniki szkoła 9:30
Odwóz o 11:00 ze szkołyDzieci oddziałów przedszkolnych rozpoczynają rok szkolny wraz z uczniami klas I-VI. Oddziały czynne w tym dniu o godz. 12:00. Odbiór dzieci we własnym zakresie.
Na godzinę 16:45 wyjazd uczniów klas IV-VI z wychowawcami do Opalenicy na obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
PODSUMOWANIE DEBATY O EDUKACJI
PODRĘCZNIKI 2016/2017
Wykaz podręczników i ćwiczeń 2016/2017
Klasy I-V- zakupują pozycje wymienione poniżej, na pozostałe pozycje ćwiczeniowe i podręczniki dotacja MEN.
Ze względu na możliwość zakupu przez szkołę ćwiczeń do klasy IV, V( do matematyki i historii) w niższej cenie proszę o informację, którym dzieciom zamówić ćwiczenia z wydawnictwa.
KLASA I
TYTUŁ
AUTORZY
„JESTEŚ W RODZINIE PANA JEZUSA” PLUS ĆWICZENIA
WYDAWNICTWO ŚW. WOJCIECH
KLASA II
TYTUŁ
AUTORZY
„ KOCHAMY PANA JEZUSA” PLUS ĆWICZENIA
WYDAWNICTWO ŚW. WOJCIECH
KLASA III
TYTUŁ
AUTORZY
RELIGIA „PRZYJMUJEMY PANA JEZUSA” BEZ ĆWICZEŃ
WYDAWNICTWO ŚW. WOJCIECH
KLASA IV
TYTUŁ
AUTORZY
RELIGIA „ JESTEM CHRZEŚCIJANINEM”
WYDAWNICTWO ŚW. WOJCIECH
Zeszyt ćwiczeń – Matematyka z plusem kl. IV- geometria(B 2/2
GWO
Zeszyt ćwiczeń- historia ,,Wczoraj i dziś”
Nowa Era 2016
KLASA V
TYTUŁ
AUTORZY
„WCZORAJ I DZIŚ” ZESZYT ĆWICZEŃ DLA 5 KLASY
NOWA ERA 2016
Zeszyt ćwiczeń – Matematyka z plusem kl. V- geometria(B 2/2
GWO
RELIGIA „WIERZĘ W BOGA”
WYDAWNICTWO ŚW. WOJCIECH
KLASA VI- zakup w całości finansowany przez rodziców.
TYTUŁ
AUTORZY
NR DOPUSZCZENIA
JĘZYK POLSKI „ SŁOWA NA START! 6” PODRĘCZNIK PLUS ĆWICZENIA CZ. 1 i 2 PLUS ZESZYT UCZNIA
A. WOJCIECHOWSKA, A. MARCINKIEWICZ
NOWA ERA
338/6/2014
338/5/2014
„ MATEMATYKA Z PLUSEM KL. VI” PLUS KOMPLET ĆWICZEŃ
M. DOBROWOLSKA, M. KARPIŃSKI, P. ZARZYCKI, M. JUCEWICZ
GWO
340/3/2014
„ICH UND DU” PODRĘCZNIK PLUS ZESZYT ĆWICZEŃ DO JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLASA 6
M. KOZUBSKA, E. KRAWCZYK, L. ZASTĄPIŁO
PWN
383/3/2012
„ TAJEMNICE PRZYRODY KL. VI” PLUS KOMPLET ĆWICZEŃ
J. STAWARZ, F. SZLAJFER, H. KOWALCZYK
NOWA ERA
399/3/2014
„WCZORAJ I DZIŚ” PODRĘCZNIK PLUS ZESZYT ĆWICZEŃ DLA 6 KLASY
G. WOJCIECHOWSKI-PODRĘCZNIK
T. MAĆKOWSKI-ĆWICZENIA
NOWA ERA
443/3/2014
„ I GRA MUZYKA” IV-VI PODRĘCZNIK
M. GROMEK, G. KILBACH
NOWA ERA
569/2012
„ DO DZIEŁA” IV –VI PODRĘCZNIK
J. LUKAS, K. ONAK
NOWA ERA
326/2011
„JAK TO DZIAŁA” IV – VI
L. ŁABECKI, M. ŁABECKA
NOWA ERA
295/2010
RELIGIA „WIERZĘ W KOŚCIÓŁ”
WYDAWNICTWO ŚW. WOJCIECH
„ INFORMATYKA EUROPEJCZYKA” KL. VI EDYCJA: WIN 7, WIN VISTA, LINUX, MS OFFICE 2007, OPEN OFFICE PODRĘCZNIK
D. KIAŁAK,
K. KIAŁKA
HELION
2014
PIKNIKI KLASY PIERWSZEJ I DRUGIEJ
W przedostatnim dniu roku szkolnego klasa pierwsza i druga zorganizowała piknik. Były kiełbaski smażone przy ognisku. Następnie wyprawa na lody w celu podtrzymania tradycji, którą zapoczątkował w naszej szkole Pan Paweł Hibner- lody były pyszne i pozdrawiamy Pana Pawła. Na koniec poszliśmy na boisko koło wigwamu. Chłopcy grali w wytrwale w piłkę nożną a dziewczynki rozłożyły koce i wypoczywały. Prawie wszyscy skorzystali z siłowni na świeżym powietrzu.
ZIELONA SZKOŁA- WIKTOROWO KOŁO BISKUPINA
W dniach od 15 do 17 czerwca 2016 roku 27 uczniów pod opieką Pani dyrektor Lilianny Mortki i Pani Danuty Lisickiej- Obst byli na zielonej szkole w Wiktorowie koło Biskupina zorganizowanej przez biuro podróży Aqua Sport „WakacjeOK”. Ośrodek Wiktorowo położony jest na półwyspie jeziora Ostrowieckiego na Szlaku Piastowskim. Jest to miejsce idealne do zabawy i integracji na świeżym powietrzu. Nasi uczniowie wybrali pakiet zajęć pt. „Misja specjalna”- czyli przez te trzy dni uczestniczyli w następujących zajęciach: kreatywnie i aktywnie (pakiet wyścigów integrujących uczestników zielonej szkoły), mega piłkarzyki, strzelnica paintballowa, dyskoteka, survival czyli szkoła przetrwania, ścianka wspinaczkowa, kąpiel w jeziorze i plażowanie, kajaki, mega gry planszowe „chińczyk”, nocna gra terenowa "świetliki", walki gladiatorów oraz zajęcia edukacyjne: warsztaty pierwszej pomocy i pogadanka-bezpieczne wakacje nad wodą. Po tak fantastycznie spędzonych trzech dniach w naszej pamięci pozostają wspomnienia i niezapomniane wrażenia.
SPOTKANIE BIBLIOTECZNE- ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE!!!
Dnia 14 czerwca 2016 roku odbyło się spotkanie biblioteczne dla dzieci z przedszkola i uczniów klas I-III. Tematem było „Zabierz książkę na wakacje”. Dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie pt: „Witamy w naszej bajce", oparte na motywach bajek braci Grimm, Andersena, "Kubusia Puchatka", "Akademii pana Kleksa" oraz wierszach Jana Brzechwy, które wystawił teatr EDU-ARTIS z Krakowa. Następnie każdy mógł skosztować pysznej kiełbaski z grilla. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję wypożyczyć książkę na wakacje.
PIKNIK NA POWITANIE LATA
W dniu 11czerwca 2016 r. uczniowie naszej szkoy wystąpili na PIKNIKU NA POWITANIE LATA, który odby się na opalenickim rynku. Uczniowie klasy VI w składzie: Urszula Dziamska, Krzysztof Stariat, Wiktoria Szymura, Wiktoria Kucz, Aleksandra Najdek , Marcjanna Nowak zaprezentowali przedstawienie ,,Czerwony Kapturek" w gwarze wielkopolskiej. Uczniowie klas IV.V i VI zaśpiewali dwie piosenki- Redium i Rytm i melodia.
XXIV RAJD TURYSTYCZNY ŚLADAMI NIEGOLEWSKICH
10 czerwca 2016 r. w Szkole Podstawowej w Rudnikach odbył się XXIV rajd „Śladami Niegolewskich”. Wydarzenie to jest na stałe wpisane do kalendarza imprez szkoły. W tym roku uczestniczyło w nim około 400 uczniów ze szkół w Opalenicy, Wojnowicach, Buku, Michorzewie i Rudnikach. Turyści przemierzali trasy pieszo lub rowerami. Na mecie rajdu czekały na uczestników konkurencje sportowe, konkurs wiedzy o patronach oraz możliwość zwiedzenia szkolnej Izby Patronów. Uczniowie z wielkim zapałem zmagali się w rywalizacjach sportowych.
Zwycięzcami w kategorii kl. I-III zostali : w skokach przez skakankę (I miejsce- Maja Paczkowska , II- Milena Kaczmarkiewicz , III – Zuzanna Sobańska ), w rzutach piłeczką palantową (I miejsce –Małgorzata Adamczak, Ernest Wesołowski, II – Michalina Lemańska, Oliwier Wyrwał, III – Sylwia Łamaszewska, Stanisław Prosik ), w torze nprzeszkód ( I miejsce – Kinga Kuleczka, Ernest Wesołowski, II – Karolina Kluczyńska, Piotr Ludwiczak, III – Amelia Szewczak, Kamil Kaczała ), w strzałach do bramki ( I miejsce – Piotr Ludwiczak, II – Adam Pasiciel, III – Miłosz Juskowiak ). Klasy IV – VI rywalizowały w konkurencjach dla nich przeznaczonych. Zwycięzcami zostali : w skokach przez skakankę ( I miejsce – Roksana Kluczyńska, Wiktor Stefański, II – Wiktoria Kucz, Maciej Stefański, III – Zofia Kałek, Kacper Kubiak ) , w slalomie unihokeja ( I miejsce – Jadwiga Marcinkowska, Wojciech Stefański, II – Emilia Smoczek, Kamil Zellner, III – Weronika Kokot, Ksawery Fludra ) , w skokach zawrotnych ( I miejsce – Marcjanna Nowak, Wiktor Stefański, II – Wiktoria Kucz, Oliwier Glinka, III – Patrycja Faber, Wojciech Stefański ), w rzutach do obręczy ( i miejsce – Zofia Kaźmierczak, Mikołaj Kasperczak, II – Daria Hałasik, Maciej Korytowski, III – Milena Leśniak, Jakub Dziamski ), w strzałach do bramki ( I miejsce – Oliwier Glinka, II – Patryk Haładuda, III – Maciej Stefański ). W konkursie wiedzy o patronach najlepszymi okazali się : Wiktoria Kowalczyk, Joanna Leśniak i Dominika Stachowiak.
Każdy uczestnik na mecie rajdu otrzymał pamiątkowy znaczek, mógł zjeść kiełbaskę z grilla i lody oraz wypić wodę mineralną, a zwycięzcy poszczególnych konkurencji wrócili do domów z nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez sponsorów. Humory i pogoda dopisały, a uczestnicy zapewnili, że za rok znów pojawią się na mecie rajdu w Rudnikach.
WARSZTATY KULINARNE W DONATELLO W OPALENICY I LEKCJA BIBLIOTECZNA
Dnia 24 maja 2016 roku uczniowie z klasy I oraz 7 czerwca 2016 roku uczniowie z klasy II-III byli na wycieczce w Opalenicy.
Brali udział w warsztatach kulinarnych w Pizzerii „Donatello”. Były to zajęcia dotyczące przygotowania pizzy. Uczniowie mieli okazję poznać z bliska proces tworzenia pizzy, uczyli się samodzielnie przygotować placki na pizzę i fachowo je podrzucać, tak jak to robią mistrzowie.
Warsztaty zakończyły się degustowaniem zrobionej przez uczniów (z małą pomocą szefa kuchni) pizzy. Smakowała wyśmienicie! Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy.Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Bibliotece Publicznej w Opalenicy. Dowiedzieli się że podstawowym zadaniem biblioteki jest między innymi: gromadzenie , opracowanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, zakup nowości wydawniczych z uwzględnieniem poszczególnych grup czytelniczych, uzupełnienie księgozbioru o aktualnie obowiązujący kanon lektur szkolnych, udostępniania zbiorów bibliotecznych a także popularyzacja książki i czytelnictwa. Na zakończenie lekcji otrzymały zakładki do książek.
SZTUKOTEKA- TANIEC STUKANIEC
Dnia 2 czerwca 2016 roku odbyło się spotkanie w Klubie Małego Muzyka pt. „Taniec stukaniec”. Tym razem przedszkolaki i uczniowie klas I-VI zapoznawali się z muzyką i tańcem irlandzkim. Kilku ochotników wzięło udział w krótkiej lekcji takiego tańca.
WYCIECZKA DO 31 BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO W KRZESINACH
Dnia 1 czerwca 2016 grupa 10 uczniów ze świetlicy środowiskowej pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst wyjechali do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Dzieci mogły uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez Jednostkę Wojskową. Każdy mógł obejrzeć wystawione a będące na stanie jednostki samoloty i inny sprzęt wojskowy wykorzystywany przez wojsko. Dużą atrakcją przygotowaną dla uczestników był pokaz samolotów F-16 w powietrzu, a także obserwacja startów i lądowań F16. Mogliśmy dotknąć i obejrzeć: Iskrę, Mig, Bryzę i F16, postrzelać z broni palnej, pokonać wojskowy tor przeszkód, obejrzeć wozy strażackie, wozy ratownictwa medycznego a także usiąść za kierownicą wozów dbających o czystość lotniska. Z pewnością większość z nas będzie miała długo w pamięci ten wyjazd.
PROGRAM EDUKACYJNY- RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
Uczniowie z klas I-III w maju pod kierunkiem Pani Danuty Lisickiej – Obst, Lilanny Mortki i Marii Fabijańskiej uczestniczyli w zajęciach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”. Omówiony został łańcuch przeżycia. Dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające łańcuch przeżycia. Oglądały film rysunkowy „Doktor Kręciołek” a także pracowały z podręcznikiem – każde dziecko zapoznawało się wcześniej w czasie zajęć z kolejnymi stronami książki „Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy”. Dzieci ćwiczyły cały schemat podstawowych czynności ratujących życie- cały schemat. Zajęcia utrwalające cały schemat uczniowie z klasy II pokazali uczniom z klasy I zapraszając ich na zajęcia. Dzieci są dumne z nabytych umiejętności ratowania życia i chętnie pokazują je innym.
DZIEŃ MATKI W KLASIE PIERWSZEJ I DRUGIEJ
Dnia 23 maja 2016 roku w naszej szkole było święto najukochańszych osób "mam" czyli "Dzień Matki". Z tej okazji dzieci z klasy pierwszej i drugiej wraz ze swoimi wychowawczyniami zaprosiły mamy do szkoły, aby obejrzały przygotowany przez nas program artystyczny pod tytułem „Dla mojej kochanej Mamusi”. Następnie dzieci zaśpiewały swoim mamom „Sto lat” i wręczyły laurki. Oprócz montażu słowno –muzycznego mamusie wraz ze swoimi dziećmi brały udział w konkursach: „Rozpoznawanie portretu mamy”, „Rozpoznawanie przez mamy po dotyku swojego dziecka”, „Piramida” – rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole „mama – dziecko”, „Konkurs lotniczy”, „Czy znam swoje dziecko?”. Każda mama otrzymała dyplom „Super Mamy”. Przy kawce i deserze czas miło płynął.
ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA- UDZIAŁ W WARSZTATACH DZIENNIKARSKICH NA UAM NA WYDZIALE NAUK POLITYCZNYCH I DZIENNIKARSKICH
W piątek 20 maja 2016 roku dzieci ze świetlicy środowiskowej mogły uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Przywitała nas tam a zarazem głównym koordynatorem na wydziale była dr Dominika Narożna, która jest adiunktem na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a zarazem Rzecznikiem Prasowym uczelni i kieruje Biurem Prasowym. Dzieci zapoznawały się ze specyfiką pracy dziennikarzy i poznawały funkcjonowanie redakcji: telewizyjnej, radiowej, tworzyły przy pomocy profesjonalistów własne informacje prasowe, stand up’ów, newsów telewizyjnych. Te kreatywne warsztaty pozwoliły na poznanie pracy dziennikarskiej, tworzenia programów w reżyserce, obycia przed kamerą, tworzenie profesjonalnych zdjęć. Prowadzący przybliżyli dzieciom tematykę filmu, oraz podpowiadali jak unikać pułapek, które czyhają podczas pracy na młodego dziennikarza. Uczniowie podczas warsztatów mieli możliwość zapoznania się z tajnikami pracy radiowców i dziennikarzy telewizyjnych w profesjonalnie urządzonych studiach: radiowym i telewizyjnym.
WARSZTATY NA ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ - UCZYMY SIĘ SŁUCHAĆ SIEBIE NAWZAJEM
W poniedziałek 16 maja 2016 roku odbyły się w ramach świetlicy środowiskowej warsztaty z panią Walentyną Śniegurską na temat „Uczymy się słuchać siebie nawzajem”. Pani Walentyna mówiła, że słuchanie jest ważną częścią zarówno życia w harmonii z innymi, jak i rozumienia samego siebie. Jest to też jedna z umiejętności, która doskonali się, kiedy ćwiczymy uważność i świadomość. Stajemy się coraz bardziej świadomi i umiemy słuchać pełniej i uważniej, i dosłownie słyszymy i rozumiemy więcej. I oczywiście uczymy się, jak słuchać świata, zamiast tylko odpowiadać na to, co do nas mówi, i zyskujemy większą mądrość i zrozumienie. Kiedy dyskutujemy, wdajemy się w konflikty, ale kiedy słuchamy, zdobywamy mądrość. Na zakończenie dzieci mogły wyrazić się za pomocą ekspresji malarskiej i pod okiem pani Walentyny wykonać piękne prace kwitnącego sadu.
SPOTKANIE BIBLOTECZNE- ŚWIĘTO KSIĄŻKI
Dnia 11 maja 2016 roku odbyło się spotkanie biblioteczne dla uczniów klas I-III. Tematem było święto książki, znane jaki Dni Oświaty, Książki i Prasy a dzień 8 maja był Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Dzieci wysłuchały ciekawostek o książkach, wzięły udział w quizie ze znajomości tytułów książek. Następnie wykonywały ilustracje do znanych i lubianych bajek. Na zakończenie każdy mógł wypożyczyć dla siebie książkę. Były też tradycyjnie słodkie upominki.
DRZWI OTWARTE
DNIA 19.05.2016 R. OD GODZ.17:00 DO 18:30 ZAPRASZAMY RODZICÓW NA INDYWIDUALNE KONSULTACJE Z NAUCZYCIELAMI.
LAPBOOKOWY ZAWRÓT GŁOWY
Przez ponad 3 miesiące pracowaliśmy nad lapbookami. Chciałam aby lapbook łączył różne rodzaje edukacji, nie tylko przyrodniczą. Pierwszy lapbook ma tytuł „Rok”- znajdują się w nim nazwy miesięcy i charakterystyczne elementy dla każdego miesiąca, znaki rzymskie, pory roku z datami i charakterystyką, przysłowia na każdy miesiąc i zagadki. Drugi lappbok wykonany przez moich uczniów z II klasy to „Rzeczownik”- jest to świetny pomysł prezentacji materiałów wykonanych na dany temat. Ponieważ lapbook ma w sobie coś z pamiętnika, do którego dzieci tak chętnie zaglądają, wiec mam nadzieję, ze zapamiętają co to jest rzeczownik, na jakie pytania odpowiada, co oznacza, rozpozna jego liczbę i rodzaje. Będzie to pomoc dla ucznia aż do klasy VI, którą będzie mógł sobie rozbudowywać.
DOŚWIADCZENIE W II KLASIE
Kilkanaście dni temu założyliśmy w II klasie hodowlę cebuli. Uczniowie codziennie obserwowali wzrost roślin, dbali o nie a także porównywali je. Doświadczenie to rozwija wśród uczniów aktywne uczestnictwo w poznawaniu przyrody poprzez obserwacje, opisywanie porównawcze obiektów, badanie i eksperymentowanie. Nauczyło również dzieci planowania czynności i dokonywania podziału pracy.
Archiwum Aktualności