Dnia 16 kwietnia 2011 roku Poczet Sztandarowy - Zuzanna Zienkiewicz, Dominika Ludwiczak, Radosław Fludra- pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst wzięli udział w obchodach 71 rocznicy zbrodni katyńskiej. Wieczorem w kościele pw. św. Mateusza w Opalenicy została odprawiona msza św. w intencji zamordowanych na ziemi rosyjskiej a później pod tablicą na Ścianie Pamięci został odczytany Apel Poległych, zapalono znicze i złożono kwiaty.
WSPOMNIENIE ZBRODNI KATYŃSKIEJ
ORTOGRAFIK 2011
Dnia 15 kwietna 2011 roku Oliwia Najdek i Joanna Adamczak z klasy II oraz Marta Golik i Sebastian Bocian z klasy III pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst brali udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Ortografik, 2011” który odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Nowym Tomyślu. (foto album)
WIELKANOCNE SPOTKANIE W BIBLIOTECE W RUDNIKACH
Dnia 14 kwietnia 2011 roku uczniowie z klas I-III w ramach szkolnego projektu "Spotkania w bibliotece" poznawali zwyczaje związane z Wielkanocą. "Pisanki, pisanki, jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek"- dzieci miały możliwość obejrzenia różnych jajek, począwszy od tych dużych strusich, potem od kury, przepiórki i nawet od kanarka. Właśnie to kanarki i paużki Ulki z I klasy umilały nasze spotkanie. Słuchaliśmy wierszy o jajkach, pisankach a poźniej wykonywaliśmy prace plastyczne: "Koszyczki", "Zajączki", "Kartki świąteczne". Na zakończenie Pan Stefan Dziamski wypożyczał dzieciom książki. W świątecznym nastroju uczniowie przeżywali wspaniałą lekcję z tradycji. (foto)
SPOTKANIE W BIBLIOTECE W OPALENICY
Dnia 13 kwietnia 2011 roku uczniowie z klas I-III byli w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Opalenicy. Wysłuchali czytanych przez panią bibliotekarkę wierszy i opowiadań o wiośnie, samodzielnie czytali książki, czasopisma a także rozwijali swoją kreatywność poprzez konstruwanie różnych budowli z klocków. (foto album)
KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS III
Dnia 12 kwietnia 2011 roku w Opalenicy odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny pt: "Na wystawie zwierząt" klas III. Z naszej szkoły udział w nim wzięli: Sebastian Bocian, Marta Golik i Tobiasz Rutkowski (foto)
„Deutsch- Wagen Tour” w Rudnikach
Dnia 04.04.2011 na zaproszenie Dyrektora Szkoły pani Lilianny Mortki oraz nauczyciela języka niemieckiego pani Olgi Adamczak zawitała do Szkoły w Rudnikach pani Ewelina Okrasa- lektorka języka niemieckiego w ramach projektu „Deutsch- Wagen Tour”.
Pani lektor zaprezentowała szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazała informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów.
Uczniowie pracowali w dwóch 20 osobowych grupach, często ze sobą rywalizując. Celem zajęć było poszerzenie słownictwa, wiedzy na temat krajów niemieckiego obszaru językowego, a w szczególności pokazanie uczniom, że nauka języka niemieckiego może być naprawdę łatwa i przyjemna.
Każdy uczeń wyszedł z lekcji nie tylko z upominkiem, ale przede wszystkim z uśmiechem i świetnymi wrażeniami.
FERIE W SZKOLE
2.02.2011 rok-(środa)- uczniowie pod opieką Pani Anny Klińskiej i Danuty Lisickiej- Obst obejrzeli spektakl “Cudowna Lampa Aladyna” który przedstawił dzieciom niezwykły świat i kulturę Dalekiego Wschodu, panujące kiedyś zwyczaje i obrzędy.
Oparta na elementach orientalnych, przyciągająca uwagę scenografia przeniosła widzów w niezwykłą baśniową opowieść. Publiczność była wielokrotnie wciągana w wir wydarzeń na scenie. Pokazane rodzajowo, niepozbawione humoru, pełne uroku, iluzji czarów i magii bajkowe sceny na długo zapisały się w dziecięcej pamięci. Morały, które wynikały z poszczególnych sekwencji pokazały, iż w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobrem. Przyjaźń Aladyna i ducha z zaczarowanej lampy może stać się wzorem do naśladowania w realnym świecie. (foto album)2.02.2011 rok-(środa)- Po spektaklu odbyły się warsztaty malarskie pod opieką Pani Anny Klińskiej i Danuty Lisickiej- Obst w których uczestniczyło 11 dzieci (foto album)
FERIE W SZKOLE
31.01.2011 r-( poniedziałek)- grupa 10 uczniów spędzała czas w szkole na zajęciach plastycznych, grach planszowych i zabawach w „Radosnej szkole” pod opieką Pani Anny Klińskiej i Danuty Lisickiej- Obst oraz 4 uczniów na grach i zabawach ruchowych pod opieką Pana Cezarego Nowaka. (foto album)
1.02.2011r- (wtorek)- grupa 9 uczniów spędzała czas w szkole na zajęciach plastycznych "twórczość z masy solnej"- zajęcia odbywały się pod opieką Pani Anny Klińskiej. Natomiast grupa 21 uczniów pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst wyjechała do Poznania do multikina Malta na film pt. 'Zaplątani"
który jest świetną interpretacją baśni napisanej przez braci Grimm o księżniczce Roszpunce.To świetna, wesoła, z mnóstwem wdzięku opowieść o tym, jak z nutką determinacji i przy pomocy innych osób jesteśmy w stanie spełnić swoje marzenia. Film przyciąga swoją magicznością, a także urokiem nie tylko dzieci ale również dorosłych. Wspaniale ukazuje zwycięstwo dobra nad złem.(foto album)
WYCIECZKA DO PALMIARNI POZNAŃSKIEJ
Dnia 29 stycznia 2011 roku grupa uczniów ( 18osób) pod opieką Pani Ewy Błaszak i Danuty Lisickiej- Obst wybrali się do Palmiarni Poznańskiej, która należy do największych tego typu instytucji w Polsce i jednych z większych w Europie. Palmiarnia zajmuje powierzchnię około 5 tysięcy metrów kwadratowych. Rozlokowana jest w 12 pawilonach. Na jej terenie znajduje się ponad 1100 gatunków różnych roślin. Jest tam też 37 akwariów i basenów wodnych. W nich zamieszkuje 170 gatunków ryb i 50 gatunków wodnych roślin. Zgromadzone zbiory flory i fauny można podzielić na działy: roślinność subtropikalna, w której dominują pnącza i palmy; roślinność z klimatu umiarkowanego, gdzie rosną rośliny z basenu Morza Śródziemnego; akwaria; sukulenty z Ameryki; rośliny tropikalne; rośliny wodne; podszycie lasu tropikalnego; kserofity starego i nowego świata; rośliny flory afrykańskiej. Na teranie Palmiarni Poznańskiej odbywała się wystawa ptaków egzotycznych zorganizowana przez Klub Hodowców Drobnej Egzotyki „ASTRYLDY.PL”. Oglądaliśmy ponad 100 ptaków. Warto odwiedzić Palmiarnię, gdy za oknem panuje zima. (foto album)
Zdjęcia z wycieczki będzie można przegrać na swojego pendriva w szkole w poniedziałek 31 stycznia i w środę 2 lutego- Danuta Lisicka- Obst
KOLĘDOWANIE Z CYKLU - SPOTKANIA W BIBLIOTECE
W ramach naszego szkolnego projektu dzisiejsze spotkanie w bibliotece przebiegało w atmosferze wspólnego kolędowania. Pan Dziamski zaprosił zespół „Rudniczoki”. Uczniowie wraz z zespołem śpiewali kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Józefie stajenki nie szukaj”, „Cicha noc”, „Do szopy”, „Mizerna cicha”, „Gdy śliczna panna”. Dzieci przedstawiły scenki noworoczne a także z okazji święta Dnia Babci i Dziadka. Takie „spotkanie pokoleń” uczy poszanowania prawdziwej tradycji i naszej tożsamości kulturowej. (foto album)
GRYPA A/H1N1 – zalecenia dla szkół
Dodany: 6 sierpnia 2009, uaktualniony: 20 sierpnia 2009 W związku z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi grypy A/H1N1, Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych, które w maju zostały przekazane do kuratoriów oświaty z zaleceniem zamieszczenia ich na stronach internetowych. Ponadto materiały te trafiły do wszystkich wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Na początku września będą one przekazane do szkół w formie ulotek. Bieżące informacje dotyczące grypy A/H1N1 znajdują się na stronie internetowej www.pzh.gov.pl.
ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
Ogólne wskazania profilaktyczneNależy:
• unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami,
• kiedy jest się chorym, zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych
• zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci
• myć często ręce
• unikać dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków
• dbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać.Informacje dla:
- dyrektorów, nauczycieli i opiekunów w placówkach nauczania i wychowania
Należy:
• obserwować dzieci i młodzież wykazującą objawy grypopodobne w trakcie pobytu w placówkach takie jak: gorączka, kaszel, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, osłabienie, w niektórych przypadkach biegunka.
• informować rodziców i opiekunów o zaobserwowanych objawach grypopodobnych celem konsultacji z lekarzem rodzinnym
• zadbać o ciągły dostęp do środków higienicznych w toaletach
• organizować w ramach możliwości jak najwięcej pobytu uczniów na świeżym powietrzu w czasie przerw i lekcji wychowania fizycznego
• monitorować strony internetowe Państwowej Inspekcji Sanitarnej www.pis.gov.pl oraz Państwowego Zakładu Higieny www.pzh.gov.pl celem uzyskania bieżących informacji- rodziców
Należy:
• obserwować domowników wykazujących objawy grypopodobne, w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza rodzinnego
• myć ręce swoje i swojego dziecka mydłem pod bieżącą wodą oraz pokazać dziecku jak należy to robić
• zatrzymać chore dziecko w domu i wezwać lekarza
• zasłaniać nos chusteczką higieniczną podczas kichania i usta podczas kasłania
• nie zabierać dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni
• zadbać o to by dziecko zawsze miało przy sobie chusteczkę do nosa
• spędzać z dziećmi aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu- dzieci i młodzieży
Należy:
• myć ręce mydłem i ciepła wodą przez 20 sekund
• jeśli nie masz chusteczki podczas kichania lub kasłania zasłoń usta i nos rękawem
w okolicy powyżej łokcia a nie dłońmi
• umyć ręce po kasłaniu lub kichaniu
• unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą
• przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu
PROPOZYCJA ZALECEŃ DLA SZKÓŁObjawy nowej grypy A/H1N1 są podobne jak grypy sezonowej:
• gorączka
• kaszel
• ból gardła
• katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem
• bóle mięśniowe i stawowe
• ból głowy
• dreszcze
W około 25-30% przypadków nowej grypy mogą występować wymioty i biegunka. Podobnie jak w grypie sezonowej część zachorowań przebiega ciężko, a nawet może zakończyć się śmiercią. Szerzenie się nowej grypy, podobnie jak grypy sezonowej, odbywa się przez zakażenia drogą powietrzną i kropelkową. Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej.Szkoła jest miejscem, gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i gdzie choroby szerzące się drogą powietrzną mogą przenosić się szczególnie łatwo. Zakażeni uczniowie mogą też stanowić źródło zakażenia dla swych rodzin oraz innych członków społeczeństwa.
Co powinien zrobić personel szkoły dla ochrony uczniów i pracowników?* Zorganizować i przeprowadzić szkolenie lub serię szkoleń z zakresie zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem nowej grypy A/H1N1 dla uczniów oraz dla rodziców.
* W okresie przygotowawczym konieczne jest sprawdzenie kanałów łączności szkoły z rodzicami i możliwości szybkiego ich powiadamiania.
* Prowadzić aktywną politykę zapobiegania zakażeniom przez dostarczanie materiałów informacyjnych na temat zachowania w szkole, mycia rąk, higieny kaszlu i czyszczenia nosa oraz promować w szkole zachowania zmniejszające
prawdopodobieństwo zakażenia.
* Zachęcać do szczepień przeciw grypie sezonowej oraz nowej grypie A/H1N1. Wskazane może być uzgodnione z lekarzem zorganizowanie akcji szczepień dla uczniów. Sfinansowanie takiej akcji przez lokalny samorząd byłoby bardzo pożądane.
* W razie wystąpienia objawów grypowych wymagać od rodziców zgłoszenia dziecka do lekarza i do tego czasu pozostania w domu, a w przypadku stwierdzenia takich objawów u ucznia w szkole natychmiast umieścić go w pomieszczeniu odosobnionym i jeśli są to objawy o niewielkim nasileniu powiadomić rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły, a w przypadku ciężkiego zachorowania odesłać ucznia transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego lub innego, wyznaczonego do leczenia grypy, uzgadniając to z rodzicami/opiekunami dziecka.
* Zapewnić miejsca do mycia rąk lub ich dezynfekcji odpowiednimi preparatami alkoholowymi (≥60%) i zapewnić wyposażenie tych miejsc w odpowiednie środki i materiały.
* Zapewnić higienę miejsc przebywania uczniów i codzienne ścieranie powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wydzielinami i których mogą dotykać uczniowie. Znaczną część tych zbiegów higienicznych mogą wykonywać sami, odpowiednio poinstruowani, uczniowie. Czas zakaźności wydzielin poza organizmem człowieka wynosi 2-8 godzin.
* W uzasadnionych przypadkach, po konsultacji z lekarzem lub epidemiologiem, zalecić noszenie maseczek ochronnych na nos i usta na terenie szkoły i w drodze do niej.Co może zrobić uczeń i jego rodzice, aby zredukować prawdopodobieństwo szerzenia się zakażeń w szkole?
• Pozostać w domu w razie choroby. Jeżeli objawy odpowiadają wymienionym wyżej objawom grypy, należy pozostać w domu 7 dni od wystąpienia objawów lub 1 dzień po ustąpieniu objawów, jeżeli objawy trwają 7 dni lub dłużej.
• W czasie kaszlu lub czyszczenia nosa zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, którą po jednorazowym użyciu należy wyrzucić, a ręce umyć starannie wodą z mydłem.
• W rozmowie unikać bliskich kontaktów twarzą w twarz. W tym szczególnym przypadku uzasadnione jest rozmawianie z głową odwróconą od rozmówcy.
• Unikać dotykania palcami ust, nosa i powiek oczu.
• Poza szkołą unikać przebywania w pomieszczeniach z kilkoma osobami na raz, a szczególnie masowych zgromadzeń i sportów kontaktowych.
• Przestrzegać zasad higienicznych wynikających z instrukcji uzyskanych w szkole również w domu i we wszystkich sytuacjach pozaszkolnych.Postępowanie z uczniami narażonymi w szkole na kontakt z potwierdzonym przypadkiem nowej grypy A/H1N1
Jak postępować w przypadku, gdy do szkoły przyjdzie uczeń z objawami grypy, jeżeli nowa grypa szerzy się w miejscowości, gdzie znajduje się szkoła?
• O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić rodziców chorego ucznia.
• Należy ucznia umieścić w pomieszczeniu, gdzie nie przebywają inni ludzie. W przypadku objawów o niewielkim nasileniu powiadomić rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły, a w przypadku ciężkiego zachorowania odesłać ucznia transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego lub innego, wyznaczonego do leczenia grypy, w porozumieniu z rodzicami/opiekunami dziecka.
• Jeśli uczeń z objawami grypy ma powód wejścia do pomieszczenia z innymi ludźmi, winien zakryć nos i usta chusteczką jednorazową lub płatkiem ligniny, albo, jeżeli jest taka możliwość, założyć maseczkę ochronną na nos i usta.Co należy zrobić dla uczniów, którzy mieli kontakt ze osobą, u której potwierdzono, lub podejrzewano zakażenie wirusem nowej grypy A/H1N1?
• Należy poinformować rodziców o tym kontakcie i możliwości zakażenia.
• Zalecić im codzienne pomiary temperatury i obserwację, czy nie występują u ucznia objawy grypy w ciągu 7 dni od kontaktu
• Zalecić im nie posyłanie ucznia do szkoły i zgłoszenie się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów grypowych w ciągu 7 dni od kontaktu
Film SAFARI 3D w Multikinie Stary Browar w Poznaniu
W sobotę 15 stycznia 2011 roku grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst wybrała się do Poznania do Multikina w Starym Browarze na film pt; „Safari 3D” które okazało się wspaniale zaangażowaną ekologicznie animacją. W filmie zwierzęta wydają się bardziej ludzkie od ludzi: kłócą się, kochają i walczą o szacunek najbliższych. Surykatka Billy wyrusza w niebezpieczną podróż po wodę, aby syn zaczął go znowu uważać za idola. Jakże różni się od bohatera właściciel luksusowego ośrodka wypoczynkowego, który nie słucha dobrych rad swego dziecka i w pogoni za zyskiem niszczy przyrodę. Fauna lepiej radzi sobie również z drapieżczymi instynktami – gepard jest w stanie przerzucić się z mięsa na paprykę i marchewki, aby tylko mieszkańcy sawanny czuli się bezpieczni w jego towarzystwie. W połączeniu z precyzyjnie wykonanym 3D film zapewnia sporą dawkę rozrywki młodym widzom. Po seansie wybraliśmy się na smakołyki do McDonald's. Było to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w sobotę. (foto album)
92 ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
Poczet Sztandarowy pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst wziął udział w obchodach 92 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Mateusza w Opalenicy. Po mszy św. w intencji powstańców uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Powstańczy, który znajduje się przy gimnazjum, aby uczcić pamięć opalenickich bohaterów. (foto album)
PRÓBA SPRAWDZIANU
13.01.2011 R. O GODZ. 9:00 UCZNIOWIE KLASY VI NAPISZĄ PRÓBNY SPRAWDZIAN ,,OPERON"
7.01.2011- DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Piątek po święcie Trzech Króli jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych . Jeśli życzycie sobie Państwo, aby zapewnić opiekę Waszemu dziecku w tym dniu to prosimy o kontakt telefoniczny do szkoły.
WIGILIA SZKOLNA
We wtorek 21.12.2010 r. odbyła się w naszej szkole wigilia . Przy pięknie udekorowanych stołach dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Na stole wigilijnym znalazły się tradycyjne potrawy- ryby, barszcz, śledzie, kapusta z grzybami, makiełki, pierogi z kapustą i grzybami oraz słodkości. Dzieci z klasy II przygotowały inscenizację ,,Bajki o srebrnej gwiazdce", uczniowie klasy V w humorystyczny sposób przedstawili tradycje świąt Bożego Narodzenia. Szkołę jak co roku odwiedził Gwiazdor, który wszystkim przyniósł upominki. Ci, którzy dokazywali w ciągu roku musieli wykonać różnorodne zadania. Popołudnie w szkole upłynęło przy wspólnym śpiewie kolęd.(fot)
PODSUMOWANIE TYGODNIA WOLONTARIATU
W naszej szkole w ramach tygodnia wolontariatu zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla zwierzą z pobliskiego przytuliska. Najmłodsze dzieci chętnie włączyły się do akcji, pokazując w ten sposób swoje dobre serduszka i wielka wrażliwość. . starsi uczniowie zorganizowali z kolei zbiórkę żywności dla ludzi potrzebujących z najbliższego środowiska. Poświęcili swój wolny czas zbierając produkty w sklepach nawet od 7 rano!. Odbył się również kiermasz świąteczny na rzecz biednych dzieci z Ameryki Południowej. Zrobione przez dzieci kartki świąteczne, uszyte przez rodziców poduszki- przytulanki, dekoracje świąteczne użyczone przez zaprzyjaźniony sklep cieszyły się ogromnym powodzeniem . Pieniądze zebrane w tej akcji zasilą konto na rzecz misji, psiaki z przytuliska otrzymają karmę i przysmaki, a ludzie potrzebujący odrobinę słodkości, żywności i ciepła od na wszystkich.
J. Marcinkowska
NENUFAR CLUB-
W piątek 10 grudnia 2010 roku uczniowie z klasy II i III pod opieką Pani Danuty Lisickiej- Obst spędzali miło czas, prawie 3 godziny w Kościanie w Nenufar Club na poszukiwaniach Świętego Mikołaja. Gospodyni przeprowadzała eksperyment mający na celu spowodowanie, aby Święty Mikołaj przyszedł do dzieci wcześniej niż w wieczór wigiliny i prosiła dzieci o pomoc. W wykonywaniu szeregu zadań pomagają dzieciom goście zaproszeni przez Gospodynię tj. Góral i Królowa ze swoimi przyjaciółmi. Dzieci malują pierniki, ubierają choinkę, śpiewają kolędy ale Mikołaj nie przychodzi więc wyruszają na poszukiwanie aby go odnaleźć w jego siedzibie. Wracają z Mikołajem, który rozdaje dzieciom prezenty i wraz z nimi piecze kiełbaski przy ognisku. (foto album)
TYDZIEŃ WOLONTARIATU
Koło misyjne pod kierunkiem Pani Justyny Marcinkowskiej organizuje w szkole tydzień wolontariatu (od 13-17 XII) Uczniowie klas 0-III zaproszeni są do pomocy zwierzętom i w związku z tym zbierać bedziemy karmę dla psów z przytuliska w Opalenicy.Uczniowie klas IV-VI włącza sie w pomoc ludziom potrzebującycm w akcji,,I Ty mozesz zostac Świętym Mikołajem"zbierać będą żywność, słodycze itp. W ramach tygodnia wolontariatu przeprowadzony zostanie kiermasz bożonarodzeniowy , na którym można będzie kupić ozdoby swiąteczne i kartki.
Archiwum Aktualności
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie