Dnia 7 października 2015 roku zagościł w naszej szkole Teatr Objazdowy „Pomarańczowy Cylinder” z przedstawieniem pt. „Profesorek Wodorek w Kosmosie”. Tematyką była segregacja śmieci (ekologia), utrzymywanie porządku w swoim otoczeniu, numer alarmowy 112, uzależnienie od niezdrowej żywności i właściwe odżywianie się. Dzieci same mogły ocenić, które postępowanie jest lepsze. Dzieci pomagały także w spektaklu tworząc ekipę ratunkową. Przedstawienie było typową formą nauki przez zabawę. Aktorzy cały czas prowadzili dialog z młodymi widzami, którzy pomagali rozwiązywać napotkane problemy.
PRZEDSTAWIENIE PT. PROFESOREK WODOREK W KOSMOSIE
MARSZ PRZECIWKO DOPALACZOM- CHCĘ ŻYĆ, NIE BIORĘ !
http://www.opalenica.pl/pl/pages/105/4009/
W związku z organizacją marszu przeciwko dopalaczom w dniu 10 października 2015 r. informuje, że w tym dniu uczniowie idą do szkoły ( dzień 2.11.2015 r. będzie dodatkowym dniem wolnym).
Klasy IV-VI- wyjeżdżają do Opalenicy wraz z nauczycielami, uczniowie klas I-III proszeni są o uczestnictwo w imprezie pod opieką rodziców.
Marsz rozpoczyna się o godzinie 11 :00 na placu Józefa Piłsudskiego następnie przejście pod OSiR, rozstrzygnięcie konkursów, oraz koncert Oli Korytowskiej i MEZO.
AUTOBUS NA SOBOTĘ
Rudniki- szosa- 10:10
Rudniki Piekło- 10:20
Niegolewo:10:30
Rudniki wieś- 10:40
Opalenica- 10:45
SPOTKANIE BIBLIOTECZNE PT. GRATKA TO NIE BYLE JAKA, ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ CHŁOPAKA
Dnia 1 października 2015 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie biblioteczne pt. „Gratka to nie byle jaka, świętujemy Dzień Chłopaka”. Dziewczynki przygotowały dla chłopców upominki i laurki a także herbatkę i ciasteczka. Wszyscy wysłuchali czytanych opowiadań a potem chętnie uczestniczyli w konkursach przygotowanych przez Pana Stefana Dziamskiego i Panią Danutę Lisicką- Obst. Każdy miał okazję aby wypożyczyć książkę. W miłej atmosferze upłynął czas uczestnikom spotkania bibliotecznego.
I JESIENNY TURNIEJ SPRAWNOŚCIOWY ŚWIETLIC ŚRODOWISKOWYCH W RUDNIKACH
We wtorek 29 września 2015 roku odbył się po raz pierwszy na terenie naszej szkoły Jesienny Turniej Sprawnościowy Świetlic Środowiskowych pt. „Barwy Jesieni”. Organizatorem turnieju był Ośrodek Pomocy Społecznej a nad całością czuwała Pani Danuta Lisicka- Obst i Pani Iwona Tadyszak. Celem turnieju było: kształtowanie nawyków czynnego wypoczynku, wyrabianie tężyzny fizycznej, a także poznawanie ZIEMI RUDNICKIEJ. Gościliśmy dzieci ze świetlic z całej gminy: z Wojnowic, Porażyna, Jastrzębnik, Dakowych Mokrych i Opalenicy a także Pana Burmistrza -Tomasza Szulca, Dyrektora OPS- Panią Dorotę Szuwalską- Kasprzak i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Rudnikach -Panią Liliannę Mortkę, którzy dokonali otwarcia turnieju. Konkurencje w jakich brały udział dzieci to: slalom z kijem do unihokeja, rzut do obręczy, strzał piłką nożną na bramkę, rzut piłką siatkową. Przygotował je Pan Jakub Koszuta. Po sportowych zmaganiach uczestnicy zjedli drożdżówki i usmażyli sobie kiełbaski na ognisku. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Po trzech intensywnie spędzonych godzinach, dzieci pełne dobrych wrażeń powróciły do domów.
KLASA II NA WYCIECZCE W OGRODZIE
Dnia 28 września 2015 roku klasa II z wychowawczynią wybrała się na jesienną wyprawę do ogrodu warzywnego i kwiatowego do pani Basi Koźlinskiej. Pani Basia opowiadała nam o pracy w ogrodzie, pokazał nam swoje uprawy i narzędzia ogrodnicze, jakie wykorzystuje w pracy. Oglądaliśmy warzywa, krzewy, drzewa i rośliny zielone. Utrwaliliśmy sobie ich wygląd i budowę. Dowiedzieliśmy się jak należy je chronić przed szkodnikami i jak zabezpieczyć je podczas chłodnych, jesiennych i zimowych dni. Na koniec pani Basia poczęstowała wszystkie dzieci słodkim winogronem. Wiemy teraz jak ciężka jest praca w pielęgnacji ogrodu i sadu.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Dnia 25.09.2015 roku dzieci wraz z nauczycielami z naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w 22 Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata”, ktore w tym roku było pod hasłem "Wyprawa- poprawa". Następnie wszyscy wyruszyli w teren, wyposażeni w odpowiednio opisane worki oraz jednorazowe rękawiczki, by oczyścić tereny Rudnik: drogę do Niegolewa, do Krystianowa, szosę, wieś, park, boisko i lasek. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały powierzone im zadanie. Akcja zakończyła się zebraniem wielu worków z odpadkami. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracaliśmy uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wskazanie, że poza obowiązkami, mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska. Do tego potrzebna na będzie wiedza i chęć współuczestniczenia w działaniach podejmowanych dla czystego środowiska.
SZKOŁA TAŃCA
ZAPRASZAMY NA ZAJECIA TANECZNE PROWADZNE PRZEZ PANA MARIANA PACHOLCZAKA. ZAPISY W SEKRETARIACIE SZKOŁY DO 27.09.2015 R.
ZAJĘCIA FITNESS
ZAJĘCIA FITNESS
kl.I-III- 6 godzina lekcyjna
kl. IV-VI- 7 godzina lekcyjna
Dorośli godz. 18:30
ZAPRASZAMY
KLUB MUZYKA- POLSKIE TANY
Dnia 18 września 2015 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w Klubie Muzyka pt. „ Polskie tany”. Prowadząca przypomniała w formie zagadek poznane już tańce narodowe: poloneza, mazura i krakowiaka. Dziś uczniowie poznali dwa następne tańce narodowe: kujawiaka i oberka. Dzieci miały okazję zobaczyć strój łowicki oraz uczestniczyć w dwóch zabawach: „Gaik” i „Klepok”.
ZIELONA SZKOŁA- WIKTOROWO KOŁO BISKUPINA
W dniach od 15-17 czerwca 2016 r. chcemy zorganizować zieloną szkołę w Wiktorowie koło Biskupina. Koszt pobytu 3 dniowego wynosi około 330 zł
i uzależniony jest od rodzaju zajęć . Chętnych prosimy o zgłoszenie do 15 października 2015 r. Będzie możliwość wpłaty za wycieczkę w ratach.
Zgłoszenia w sekretariacie.
Przykładowe zajęcia i propozycje zielonych szkół – KATALOG STRONA 16-17
UDZIAŁ W XXIX OGÓLONPOLSKIM RAJDZIE "KLONOWEGO LIŚCIA" W SIERAKOWIE
W dniach 5-6 września 2015 roku 9 uczniów ze świetlicy środowiskowej pod opieką pani Danuty Lisickiej – Obst wzięło udział w XXIX Ogólnopolskim Jesiennym Rajdzie „Klonowego liścia” w Sierakowie. Trasa rajdu liczyła około 10 km i przebiegała wśród malowniczych krajobrazów Puszczy Noteckiej. Na mecie rajdu czekała na uczestników grochówka. Wieczorem odbyła się Msza św. polowa a na zakończenie dnia była dyskoteka. W niedzielę dzieci brały udział w bloku imprez rekreacyjno- sportowych takich jak: turniej piłki nożnej, biegi, konkurencje zręcznościowe. Z dyplomami, medalami, pucharami i nagrodami wróciliśmy zadowoleni do domu mimo deszczowej pogody.
OBCHODY 76 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W OPALENICY
We wtorek, 1 września 2015 roku Poczet Sztandarowy, nauczyciele i uczniowie klas V-VI wzięli udział w obchodach 76 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Opalenicy na Placu Piłsudskiego. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiła uroczysta zmiana warty, po której z kolei przemówienie swoje wygłosił burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc. Po przemówieniu burmistrza nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem. Był też pokaz grupy rekonstrukcyjnej Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Historica”.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO ODBYŁO SIĘ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RUDNIKACH
DNIA 1 WRZEŚNIA 2015 R. O GODZ. 9:00. PO UROCZYSTOŚCI UCZNIOWIE SPOTKALI SIĘ Z WYCHOWAWCAMI.
O GODZINIE 10 W RUDNICKIEJ KAPLICY ODBYŁA SIĘ MSZA ŚWIĘTA .
ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W WAKACJE
Zajęcia świetlicy środowiskowej rozpoczynają się od 10 sierpnia 2015 (poniedziałek) w godzinach od 9,00 do 13,00. Gry i zabawy, zajęcia plastyczne, wyjazdy nad jezioro. Zapraszam.
WYPRAWKA SZKOLNA- DOFINANSOWANIE PODRĘCZNIKÓW
Odroczenie obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2015/16
I. Podstawa prawna odroczenia obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2015/16
- 30 sierpnia 2013 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw tzw. ustawa sześciolatkowa (Dziennik Ustaw z dnia 30 października 2013 r. poz. 1265).
- W ustawie z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw po art. 13c dodano:
Art. 13e w brzmieniu:
W roku szkolnym 2015/2016 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci:- urodzone w okresie od 1 lipca 2008 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., które nie rozpoczęły spełniania obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2014/2015,
- urodzone w 2009 r.
1 września 2015 r. obowiązek szkolny obejmie dzieci 7-letnie urodzone w okresie lipiec-grudzień 2008 r. oraz wszystkie dzieci 6-letnie z rocznika 2009.
Przepisy ustawy o systemie oświaty, które weszły w życie 1 września 2014 r. Art. 14 ust. 1a
1a. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat.Nadal obowiązuje art. 16 ust. 3 ustawy o systemie oświaty mówiący o prawie odroczenia spełniania obowiązku szkolnego dla dzieci objętych obowiązkiem szkolnym w uzasadnionych przypadkach, nie dłużej jednak niż o jeden rok.
Zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy o systemie oświaty, w przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko nieposiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego może być odroczone, nie dłużej jednak niż o jeden rok.
Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno - pedagogicznej (art. 16 ust. 4 ustawy o systemie oświaty).
Opinię w sprawie odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko wydaje publiczna lub niepubliczna poradnia psychologiczno - pedagogiczna wyłącznie na wniosek rodziców / prawnych opiekunów.
Publiczna poradnia psychologiczno - pedagogiczna jest obowiązana wydać opinię w terminie nie dłuższym niż 30 dni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - nie dłuższym niż 60 dni, od dnia złożenia wniosku. Opinia w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego powinna być także dołączona do ww. wniosku również w przypadku ubiegania się o odroczenie realizacji obowiązku szkolnego dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.W przypadku dziecka z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim nie mają zastosowania przepisy dotyczące odroczenia obowiązku szkolnego, gdyż udział dziecka w zajęciach rewalidacyjno - wychowawczych jest zarówno formą spełniania rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, jak i obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki.
Dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim realizują obowiązek szkolny w formie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych, indywidualnych albo zespołowych, na podstawie stosownego orzeczenia wydanego przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
II. Gotowość szkolna
Na przestrzeni lat rozumienie terminu "gotowość (dojrzałość) szkolna" zmieniało się. Liczne badania i obserwacje doprowadziły specjalistów do wniosku, że pomyślny start dziecka w szkole zależy od jego dojrzałości w ujęciu całościowym, we wszystkich aspektach rozwoju.
Najogólniej można powiedzieć, że jest to gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole, uzależniona od osiągnięcia takiego stanu rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i umysłowego, który umożliwi sprostanie obowiązkom szkolnym.
Gotowość szkolna to inaczej stopień rozwoju dziecka niezbędny do podjęcia obowiązków związanych z rozpoczęciem nauki w szkole. To zespół tych cech psychofizycznych ukształtowanych w okresie pierwszych 6 lat życia, które umożliwiają dziecku przystosowanie się do nauki w szkole.
Dojrzałym do podjęcia nauki szkolnej jest dziecko o takim stopniu rozwoju, który umożliwi mu naukę czytania, pisania i liczenia, przystosowanie się do wymagań szkoły, zgodne współżycie z grupą rówieśniczą.Sześciolatek jest gotowy do nauki w I klasie szkoły podstawowej, jeśli posiada umiejętności oczekiwane od dzieci kończących przedszkole, jest zainteresowany szkołą, stara się być wytrwały w podejmowanych zadaniach.
Rozpoczęcie nauki szkolnej jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. To, jak jest przygotowane do tego wyzwania w znacznym stopniu decyduje o przebiegu i wynikach nauki w szkole, a w odległej perspektywie o jakości jego życia.
Do klasy pierwszej powinno pójść dziecko, które jest gotowe do podjęcia nauki w szkole. I nie ma znaczenia, czy jest sześciolatkiem, czy siedmiolatkiem. O tym, czy dziecko pójdzie do szkoły mimo braku dojrzałości szkolnej, czy zostanie odroczone zawsze decydują rodzice, po zasięgnięciu opinii specjalistów poradni psychologiczno - pedagogicznej (psychologa, pedagoga, logopedy).
Te trudne, ale konieczne decyzje muszą być poprzedzone rzetelną diagnozą dziecka, pozwalającą określić jego dojrzałość umysłową, fizyczną, społeczną i emocjonalną.
III. Odroczenie obowiązku szkolnego
- Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, dyrektor szkoły podstawowej, do której zostało przyjęte dziecko, na wniosek rodziców, odracza spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego.
- Wniosek w sprawie odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć lub już rozpoczęło spełnianie obowiązku szkolnego.
- Jeżeli dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, i odroczono mu spełnianie obowiązku szkolnego, dyrektor szkoły podstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, informuje dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o odroczeniu spełniania tego obowiązku.
- Do wniosku w sprawie odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego dołącza się opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno - pedagogiczną.
- Dziecko, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego kontynuuje przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego, a dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone, z których jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, także w ośrodku umożliwiającym dzieciom i młodzieży, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.
- W roku szkolnym 2015/16 dziecko, któremu odroczono spełnianie obowiązku szkolnego zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy kontynuuje przygotowanie przedszkolne także w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.
- Do odraczania spełniania obowiązku szkolnego dzieciom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego do wniosku dołącza się opinię w sprawie odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Wniosek może być złożony także w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
- W roku szkolnym 2015/16 do odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci urodzone w roku 2008, które powinny rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat, stosuje się przepisy art. 16 ust. 3 i 4 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dziennik Ustaw z dnia 20 maja 2014 r. poz. 642).
- W roku szkolnym 2015/16 do odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci urodzone w roku 2008, które powinny rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, stosuje się przepisy art. 14 ust. 1a ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2014 r.
Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którym odroczono spełnianie obowiązku szkolnego, zachowują to prawo do końca okresu, na jaki zostało udzielone. - Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w zaleceniach może zawierać zapis o możliwości odroczenia dziecka od obowiązku szkolnego.
- Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci przed rozpoczęciem spełniania obowiązku szkolnego wydają zespoły orzekające działające w poradniach psychologiczno - pedagogicznych ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
Istnieją różne możliwości zgłoszenia dziecka na badania w poradni w celu uzyskania opinii w sprawie odroczenia spełniania obowiązku szkolnego:
- rodzice / prawni opiekunowie dziecka samodzielnie kompletują wymagane dokumenty i dołączają je do osobiście wypełnionego zgłoszenia i wniosku składanego w sekretariacie poradni;
- dyrektor przedszkola / szkoły stosownym pismem podaje poradni do wiadomości, że dane dziecko będzie ubiegało się o opinię poradni w sprawie odroczenia spełniania obowiązku szkolnego; wszystkie wymagane dokumenty kompletują i składają w poradni rodzice / prawni opiekunowie;
- dyrektor przedszkola / szkoły może zastąpić rodziców / prawnych opiekunów dziecka w gromadzeniu stosownej dokumentacji (przy czym wypełniają oni osobiście zgłoszenie i wniosek do poradni).
Za zgodą rodziców / prawnych opiekunów dziecka dyrektor przekazuje poradni skompletowane dokumenty i podejmuje kolejne kroki zmierzające do uzyskania przez dziecko opinii, tj. uzgadnia z poradnią termin badań diagnostycznych, przekazuje informację o terminie rodzicom / prawnym opiekunom.
Jeżeli rodzice, bądź prawni opiekunowie wyrażą taką wolę, poradnia przesyła wydaną opinię bezpośrednio do przedszkola/szkoły.
Opinię wydaje się dla dzieci uczęszczających do przedszkoli na terenie działania poradni.
Jeśli dziecko nie osiągnie dojrzałości to:
- start szkolny tego dziecka jest utrudniony,
- nie poddaje się ono wpływom nauczyciela,
- staje się niechętne, nie interesuje się zadaniami, jest bierne,
- często pracuje znacznie dłużej przy lekcjach osiągając mierne efekty.
Kiedy dziecko sześcioletnie nie jest gotowe, aby pójść do szkoły?
- gdy ma zaburzone procesy poznawcze,
- gdy ma trudności emocjonalne,
- zaburzona jest komunikacja,
- jest niepełnosprawne.
Najczęstsze przyczyny odroczenia obowiązku szkolnego:
- stan zdrowia (dziecko leczone - choroba przewlekła)
- niski lub obniżony poziom rozwoju intelektualnego,
- nieharmonijny rozwój intelektualny - duża różnica między rozwojem funkcji percepcyjno - motorycznych, a funkcji słowno - pojęciowych,
- wada wymowy,
- zaburzony rozwój społeczno - emocjonalny (płaczliwość, nadpobudliwość, lęki, trudności w nawiązywaniu relacji indywidualnych lub z grupą, brak odporności na niepowodzenia),
- duże trudności w skupieniu uwagi.
Diagnoza dziecka pod kątem określenia dojrzałości szkolnej powinna być dokonana do końca sierpnia danego roku szkolnego.
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW 2015/2016
PRZEDWAKACYJNY PIKNIK BIBLIOTECZNY- "ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE"
Dnia 24 czerwca 2015 roku odbył się Przedwakacyjny Piknik Biblioteczny pod hasłem „Zabierz książkę na wakacje” z udziałem dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VI. Gościem specjalnym spotkania bibliotecznego była grupa teatralna „PEREŁKA” ze szkoły podstawowej z Opalenicy ze spektaklem pt. „CLICK” . Młodzi aktorzy pod kierunkiem Pani Renaty Knop przedstawili sztukę profilaktyczną zachęcającą do zabaw ruchowych zamiast gier komputerowych. Następnie były gry i zabawy, wyścigi rzędów. Po tych sportowych emocjach na wszystkich czekał poczęstunek ufundowany przez Panią dyrektor gminnej biblioteki- były to kiełbaski z grila, bułeczki, herbata oraz słodki poczęstunek. Następnie Opaleniczanie zwiedzili szkołę oraz filię biblioteczną.
„Niech żyją wakacje! Wiwat biblioteka, która gdy się znudzisz, z książkami czeka”.
WYCIECZKA DO POZNANIA
Dnia 16 czerwca 2015 roku uczniowie z klas I-III ze swoimi wychowawczyniami: Panią Lilanną Mortką, Panią Marią Fabijańską i Panią Danutą Lisicką- Obst wybrali się na wycieczkę do Poznania pociągiem. Dzieci obejrzały film w Multikinie pt. „Rechotek”. Następnie przeszliśmy do Muzeum Etnograficznego, gdzie z Panią przewodnik oglądaliśmy jubileuszową wystawę „Rzeczy mówią”- 100 lat zbiorów Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Wystawie towarzyszy aplikacja umożliwiająca widzom dopisanie własnych opowieści o prezentowanych obiektach. Po wizycie w muzeum był spacer po Starym Rynku i posiłek w Mc’Donalds. Z wycieczki każdy wrócił zadowolony i pełen wrażeń.
Archiwum Aktualności