Dnia 27 października 2017 roku grupa 17 uczniów- studentów Kolorowego Uniwersytetu pod opieką pani dyrektor Lilianny Mortki i Danuty Lisickiej- Obst wzięli udział w wykładach Kolorowego Uniwersytetu na temat „Torfowiska i globalne zmiany w przyrodzie”. W świat siedlisk uwodnionych, ze specyficzną roślinnością i zachodzącymi procesami akumulacji osadów organicznych (czyli torfowiska) - studenci zostali wprowadzeni przez naukowców z zakładu biogeografii i paleoekologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
KOLOROWY UNIWERSYTET- TORFOWISKA I GLOBALNE ZMIANY W PRZYRODZIE
JESIENNA WYCIECZKA KLASY III DO PARKU
Dnia 16 października 2017 roku uczniowie z klasy III pod opieką pani Danuty Lisickiej- Obst wybrali się na wycieczkę do parku aby pozbierać liście do klasowej kolekcji. Dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią a także próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie na podstawie tekstu „Jak liście opadają z drzew?” W. Mikołuszko.
KOLOROWY UNIWERSYTET- OKO I MÓZG - RAZEM CZY OSOBNO?- INAUGURACJA W AULI UAM
Dnia 9 października 2017 roku grupa studentów Kolorowego Uniwersytetu pod opieką pań: Lilianny Mortki i Danuty Lisickiej- Obst byli na inauguracyjnym wykładzie w Auli UAM. Dzięki oczom widzimy otaczający nas świat, ale czy możemy go zobaczyć bez naszego mózgu Jak w mózgu, najbardziej złożonej maszynie świata, powstaje „widzenie”? Czy można podglądać pracę mózgu i co z tego podglądania wynika? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił prof. zw. dr hab. Ryszard Naskręcki (Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UAM) podczas wykładu inaugurującego VII edycję Kolorowego Uniwersytetu w sezonie 2017/18.
KOLOROWY UNIWERSYTET
Uniwersytet dość powszechnie kojarzy się z powagą gabinetów i sal wykładowych i dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak.
Zachęceni powodzeniem projektu realizowanego w ramach Polskiej Akademii Dzieci postanowiliśmy kontynuować tę inicjatywę, pod szyldem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. I tak uruchomiliśmy KOLOROWY UNIWERSYTET.
Dlaczego KOLOROWY?
- dlatego, że świat dziecka jest pełen kolorów,
- dlatego, że kolor jest oznaką radości,
- dlatego, że Uniwersytet jest różnorodny, czyli kolorowy,
- dlatego, że każdy Wydział Uniwersytetu ma swój kolor.
Zapraszamy do współpracy dzieci z terenu Poznania oraz Wielkopolski, ciekawe otaczającego je świata, tego, który jest poza zasięgiem ich wzroku, a także tego z przeszłości. Jesteśmy przekonani, że tak, jak w dorosłym Uniwersytecie, tak i tutaj dojdzie do spotkania ludzi z pasją, którzy będą wzajemnie się od siebie uczyć. Uczeni przekażą dzieciom swoją wiedzę, a dzieci zapewne swój zapał i pozytywną energię.
Spotkania (zjazdy) odbywac się będą raz w miesiącu, za każdym razem na innym Wydziale UAM.
To Wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą gospodarzami wykładów KOLOROWEGOUNIWERSYTETU. W ten sposób dzieci zapoznają się z całą naszą Uczelnią. Młodzi studenci, otrzymają indeksy, a na koniec ci, którzy zdobędą wpisy ze wszystkich spotkań, zostaną wyróżnieni dyplomami w czasie uroczystego Absolutorium.
“Dzisiaj, gdy KOLOROWY UNIWERSYTET staje się rzeczywistością, Witam Was w jego murach. Życzę Wam, aby udział w wykładach był początkiem Waszej przygody z nauką. Cieszcie się wzajemnym poznawaniem siebie, Uniwersytetu i nauki”.
Z wyrazami szacunku
prof. UAM dr. hab. Beata Mikołajczyk
Prorektor UAM ds. kształcenia
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Inauguracja roku akedemickiego odbyła się 9.10.2017 r. w auli UAM.
II JESIENNY RAJD PROFILAKTYCZNY - " BARWNYM SZLAKIEM".
W piątek 6 października 2017 roku odbył się po raz drugi na terenie naszej szkoły III Jesienny Turniej Sprawnościowy Świetlic Środowiskowych pt. „Barwy Jesieni” oraz po raz II Jesienny Rajd Profilaktyczny „Barwnym Szlakiem”. W tym roku uczestnicy dojechali autobusami ze względu na deszczową pogodę. Organizatorem turnieju był Ośrodek Pomocy Społecznej a nad całością czuwała Pani Danuta Lisicka- Obst i Pani Iwona Tadyszak. Celem turnieju było: kształtowanie nawyków czynnego wypoczynku, wyrabianie tężyzny fizycznej, a także zwrócenie uwagi na wzajemne relacje dzieci między sobą, stosunek do rodziców i nauczycieli. Gościliśmy dzieci i wychowawców ze świetlic z całej gminy: z Wojnowic, Porażyna, Jastrzębnik, Dakowych Mokrych i Opalenicy a także Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej- Panią Dorotę Szuwalską- Kasprzak, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Rudnikach -Panią Liliannę Mortkę. Na początku wszyscy wysłuchali koncertu profilaktycznego Jacka i Michała Musiatowicz „Rodzina nade wszystko”. Oprócz jednoznacznej wymowy "STOP UŻYWKOM" - przeciwdziałanie narkotykom, Jacek zwracał uwagę na wartość miłości i poszanowania dla innych. Mówił o asertywności i poczuciu odpowiedzialności za swoje czyny. Podkreślał też problem uzależnień od komputera, Internetu. Zwracał uwagę na tzw. ”cyber przemoc”. Jacek - laureat wielu festiwali podpowiadał dzieciom jakie korzyści mogą płynąć z poznania swoich małych ojczyzn - a co za tym idzie całego kraju. Po koncercie odbyły się konkurencje sportowe: slalom piłkarski, rzuty woreczkami do kosza, skoki na skakance, rzuty obręczą do celu, skok zawrotny przez ławeczkę. Konkurencje przygotował Pan Jakub Koszuta a na stanowiskach sędziowskich byli nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Rudnik i Wojnowic: Klaudia Sierant, Aleksandra Guderian- Lossy, Maria Fabijańska i Olga Lisicka.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali piękne, albumowe książki:
- Slalom piłkarski
Miejsce I - Nikola Miller Świetlica Opalenica
Miejsce II- Szymon Ludwiczak Świetlica Jastrzębniki
Miejsce III- Tobiasz Włodarczak Świetlica Jastrzębniki
- Rzuty woreczkami do kosza
Miejsce I – Adrian Wośkowiak Świetlica Jastrzębniki
Miejsce II – Martyna Drąg Świetlica Rudniki
Miejsce III- Wojciech Pigla Świetlica Rudniki
- Skoki na skakance
Miejsce I – Weronika Kałek Świetlica Wojnowice
Miejsce II – Martyna Nowak Świetlica Rudniki
Miejsce III – Marta Górczak Świetlica Dakowy Mokre
- Rzuty obręczą do celu
Miejsce I – Radosław Świtała Świetlica Jastrzębniki
Miejsce II- Nikola Miller Świetlica Opalenica
Miejsce III – Ksawier Tomala Świetlica Rudniki
- Skoki zawrotne przez ławeczkę
Miejsce I – Filip Buda Świetlica Rudniki
Miejsce II – Martyna Drąg Świetlica Rudniki
Miejsce III – Marta Szczepańska Świetlica Jastrzębniki
Każdy uczestnik mógł się posilić bułką, kiełbaską i pączkami. Po trzech intensywnie spędzonych godzinach, dzieci pełne dobrych wrażeń powróciły do domów.
KINO SZKOŁA - WYJAZD DO KINA DO BUKU NA FILM PT. ROCK DOG. PIES NA MEDAL"
Dnia 5 października 2017 roku uczniowie klas II-III pod opieką Danuty Lisickiej- Obst i Marii Fabijańskiej wyjechali do Buku do kina i wzięli udział w Interdyscyplinarnym Programie Edukacji Medialnej w VII edycji „Kino Szkoła". Program oparty jest na dwóch głównych komponentach: warsztatach medialnych oraz projekcji filmowej „Rock Dog. Pies na medal”. W trakcie zajęć przybliżone zostały dzieciom zagadnienia psychologiczne takie jak: poszukiwanie własnej drogi, pasja, wiara w siebie, samoakceptacja, odwaga i marzenia. Film pokazał jak ważna jest w życiu wiara we własne siły i podążanie własną ścieżką, zgodną ze swoimi zainteresowaniami. Pozwalał utrzymać wiarę w to, że możemy spełniać nasze marzenia, że warto pielęgnować i szlifować nasze talenty.
II JESIENNY RAJD PROFILAKTYCZNY I KONCERT JACKA I MICHAŁA MUSIATOWICZ
6 października 2017 w piątek panie: Danuta Lisicka- Obst i Iwona Tadyszak organizują w ramach świetlicy środowiskowej w naszej szkole II JESIENNY RAJD PROFILAKTYCZNY pt. „BARWNYM SZLAKIEM”. Z tej okazji odbędzie się koncert Jacka Musiatowicza pt. „Rodzina nade wszystko" o godzinie 15,30. Zapraszamy społeczność Rudnik, Niegolewa, Opalenicy na spotkanie z muzyką a później na turniej sprawnościowy dla dzieci.
Jacek Musiatowicz – laureat nagrody PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ za wybitną osobowość twórczą za 1997 rok.
MICHAŁ MUSIATOWICZ – syn Jacka , wirtuoz gitary, uczestnik edycji Must be the music 2015/2016
Koncert Jacka Musiatowicza pt. „Rodzina nade wszystko" zawiera w sobie najpiękniejsze piosenki turystyczne i treści związane z ratowaniem środowiska naturalnego. Oprócz jednoznacznej wymowy "STOP UŻYWKOM" - przeciwdziałanie narkotykom, Jacek zwraca uwagę na wzajemne relacje dzieci między sobą, stosunek do rodziców i nauczycieli. Podkreśla wartość miłości i poszanowania dla innych. Mówi o asertywności i poczuciu odpowiedzialności za swoje czyny. Podkreśla też problem uzależnień od komputera, Internetu. Zwraca też uwagę na tzw. ”cyber przemoc”. Jacek - laureat wielu festiwali podpowiada dzieciom jakie korzyści mogą płynąć z poznania swoich małych ojczyzn - a co za tym idzie całego kraju. Zapraszamy na koncert.
https://www.youtube.com/watch?v=9NKxYOW3zrs
MARSZ PATRIOTYCZNY
29.09.2017r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Do szkoły dzieci są dowożone tak jak zwykle( na godz. 8:30). Wyjazd ze szkoły godz. 9:30. Powrót około godz. 13:00. Dzieci z Rudnik przychodzą na godzinę 9:15.
Od 13:00 do 15:00 będzie czynna świetlica dla dzieci rodziców pracujących.
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE
ZAWODY SPORTOWE
Dnia 25 września odbyły się Gminne Zawody Sportowe – Sztafetowe Biegi Przełajowe
w Parku Miejskim w Opalenicy. Oczywiście nie zabrakło dziewcząt i chłopców reprezentujących w różnych kategoriach wiekowych Szkołę Podstawową w Rudnikach.Bieg na 600 metrów :
Karolina Kluczyńska klasa V – 2 miejsce
Ksawer Tomala klasa IV – 6 miejsce
Klata Patryk klasa V – 6 miejsce
Bieg na 800 metrów :
Filip Buda klasa VI – 2 miejsce
Michalina Kałek klasa VII – 2 miejsce
Kamila Walęciak klasa VII – 3 miejsce
Szymura Wiktoria klasa VII – 4 miejsce
Zofia Kałek klasa VI – 4 miejsce
Karolina Domagała klasa VI – 5 miejsce
Bieg na 1000 metrów :
Tomek Ciesielki klasa VII – 6 miejsce
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Dnia 21.09.2017 roku dzieci wraz z nauczycielami z naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata”. Wszyscy wyruszyli w teren wyposażeni w odpowiednio opisane worki oraz jednorazowe rękawiczki, by oczyścić tereny Rudnik: drogę do Niegolewa, do Krystianowa, drogę dojazdową do Opalenicy, wieś, park, boisko i plac zabaw. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały powierzone im zadanie. Akcja zakończyła się zebraniem wielu worków z odpadkami.
SPOTKANIE BIBLIOTECZNE- „SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ W BIBLIOTECE”
Dnia 21 września 2017 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym „Spotkanie Biblioteczne” pt.” Spotkanie z książką w bibliotece” z prezentacją książki Z. Staneckiej „Basia i biblioteka” dla uczniów klas II-III. Dzieci rozmawiały na temat zasad zachowania się w czytelni, układu książek w bibliotece, poznawały literaturę dla dzieci i rozwiązywały zagadki związane tematycznie z tytułami książek dla dzieci. Na zakończenie spotkania mieli możliwość wypożyczenia książek. Był to dzień pełen wrażeń i atrakcji.
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO -III MIEJSCE W KONKURSIE POKAŻCIE NAM SWOJĄ MAŁĄ ALMA MATER
Uczniowie z klasy III z wychowawczynią Danutą Lisicką – Obst w roku szkolnym 2016/2017 wzięli udział w III edycji ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Fundację Hotele Polskie Dzieciom pt. „Pokażcie nam swoją małą Alma Mater” i zajęli III miejsce. Celem konkursu było zainteresowanie historią swojej szkoły oraz zaprezentowanie jej szerokiej publiczności w interencie. Zadanie polegało na przygotowanie albumu, który zawierał następujące elementy:
- zdjęcie lub rysunki szkoły
- opis patrona wraz z fotografiami
-dyrektorów oraz nauczycieli, żyjących i tych już nie żyjących
- uczniów i najwybitniejszych absolwentów
- wybitne osiągnięcia szkoły
Do fundacji z całej Polski wpłynęło 897 prac. Nagrodą był 6- dniowy wyjazd do Zakopanego do hotelu PRL- Rzemieślnik z dofinansowanie dla całej klasy. Uczniowie z naszej szkoły wraz z panią Danutą Lisicką – Obst oraz panią Haliną Dziamską w Zakopanem przebywali od 12 września do 17 września 2017 roku biorąc udział w licznych wycieczkach zorganizowanych przez organizatorów. Uczniowie zwiedzali Tatrzańskie Lapidarium, Kuźnice- Wozownię oraz odbyli spacer do Pustelni Brata Alberta i wjechali na skocznię. Mieli spotkanie z góralem-gawędziarzem- Józefem Pitoniem. Przeszli Dolinę Kościeliską aż do Hali Ornak oraz weszli na Gubałówkę, przeszli górną częścią Gubałówki na Burtowy Wierch. Byli w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego, gdzie w salach na parterze znajdują się zbiory etnograficzne (m.in. wnętrze chaty góralskiej), na piętrze zbiory geologiczne, fauna i flora tatrzańska. Zwiedzili Stary Kościółek i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, do którego prowadzi brama zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza a znajdują się tu groby osób szczególne zasłużonych dla Podhala, Zakopanego i kraju a także symboliczne groby zmarłych poza krajem. W sumie ponad 300 mogił. Byli w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach, które powstało w latach 80 jako wotum wdzięczności za uratowane życia Jana Pawła II podczas zamachu na jego życie w 1981 roku. Projekt wykonał zakopiański architekt Stanisław Tylka a piękne wnętrze jest dziełem miejscowych górali. Uczniowie odszukali także dom Kornela Makuszyńskiego, w którym teraz jest muzeum a przed domem pisarza znajduje się jego popiersie wraz z najbardziej znanym bohaterem jego książek - Koziołkiem Matołkiem. W sobotni wieczór wzięli udział w wieczornej Mszy Świętej w Kaplicy Sióstr Albertynek pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zakopanem. W ostatnim dniu pobytu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
https://www.fundacjahpd.pl/kopia-wyniki-konkurs-alma-mater-ii-1
21.09.2017 R- SPRZĄTAMY ŚWIAT
JUTRO NA 5 GODZINIE LEKCYJNEJ AKCJA,,SPRZĄTANIA ŚWIATA'
KOLOROWY UNIWERSYTET
Informuję, że grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach zakwalifikowała się do programu Kolorowy Uniwersytet. Pierwszy wyjazd na inaugurację odbędzie się 9.10.2017 r. na godz. 15:00.
http://www.kolorowyuniwersytet.amu.edu.pl/files/files/REGULAMIN_KUVII_.pdf
http://kolorowyuniwersytet.amu.edu.pl/pl/24,ii_grupa_popoludniowa.html
ZEBRANIE Z RODZICAMI
Dnia 12.09.2017 r. o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej w Rudnikach odbędzie się zebranie z rodzicami.
Serdecznie zapraszamy.
Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym 2017/2018?
OBCHODY 78 ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W OPALENICY
W piątek, 1 września 2017 roku Poczet Sztandarowy: Aleksandra Rainka, Zuzanna Dembińska, Wojciech Stefański pod opieką pani Danuty Lisickiej – Obst oraz pani Maria Fabijańska i pani Aldona Kucińska wzięli udział w obchodach 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Opalenicy na Placu Piłsudskiego. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiła uroczysta zmiana warty, po której z kolei przemówienie swoje wygłosił burmistrz Opalenicy - Tomasz Szulc. Po przemówieniu burmistrza nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Już 4.09.2017 r. o godzinie 8:30 spotkamy się w rudnickiej szkole. Odwóz około godziny 9:30.
Msza na rozpoczęcie roku odbędzie się we wtorek o godz. 8:30 w kaplicy. Autobusy kursują jak zwykle . Przedszkole pracuje od 7-15.
WYCIECZKA DO KINA DO POZNANIA
Dnia 29 sierpnia 2017 roku (wtorek) organizowana jest wycieczka ze świetlicy środowiskowej do Poznania do Multikina Stary Browar na film pt. „Gang Wiewióra 2”, spacer na Stary Rynek, Plac Wolności, Mc’Donalds. Wycieczka odbędzie się pociągiem PKP. Koszt wycieczki 33 zł (bilet PKP około 14zł, kino 19zł). Zbiórka na dworcu PKP o godzinie 9,15. Przyjazd do Opalenicy o godzinie 17,22.
Zgody są w sekretariacie szkoły w piątek i poniedziałek.
OBOWIĄZKOWO LEGITYMACJĘ, ZGODĘ I PIENIĄDZE PROSZĘ DOSTARCZYĆ DO PONIEDZIAŁKU 28 CZERWCA 2017 ROKU DO GODZINY 12,00
Danuta Lisicka- Obst
PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIA 2017-2018
Informuję, że WSZYSCY uczniowie mają zapewnione bezpłatne podręczniki i 4 ćwiczenia. Należy kupić, bądź odkupić podręcznik i ćwiczenia do religii. Na temat ćwiczeń do pozostałych przedmiotów przekażemy informację we wrześniu.
Archiwum Aktualności