• WŁADYSŁAW NIEGOLEWSKI

• WŁADYSŁAW NIEGOLEWSKI:

W  czasie  powstania  styczniowego  działał  w  tajnym  Komitecie Działyńskiego, zaopatrywał  w  broń kolumny  generała  Edmunda  Taczanowskiego, walczył  w  bitwach  pod  Pyzdrami  i  Ignacewem. W  lipcu  1863 r.  aresztowany  i  przewieziony  do  więzienia  w  Berlinie. Został skazany  na  dwa  lata  więzienia. W roku  1867  zostaje  posłem  do  parlamentu  Związku  Północnoniemieckiego, a  w roku  1871  do  parlamentu  Rzeszy. Na  forum  parlamentarnym  występował  wielokrotnie  w  obronie  języka  polskiego,  jedności  terytorialnej  ziem  polskich  i  przestrzegania  ustaleń  Kongresu  Wiedeńskiego.    Jako  aktywny  działacz  społeczno-kulturalny  współuczestniczył  w  założeniu  szkoły  rolniczej  w  Żabikowie, Towarzystwa  Oświaty  Ludowej  oraz  Towarzystwa Czytelni  Ludowych. Był  współredaktorem  ``Gońca  Wielkopolskiego``  i  członkiem  dyrekcji  poznańskiego  Bazaru , gdzie  organizował  m.in. obchody  dwusetnej  rocznicy  odsieczy  wiedeńskiej.  Władysław  Niegolewski  zmarł 19 marca 1885 r. w Poznaniu.Władysław Niegolewski urodził się 12 września 1819 r. we Włościejewkach. Był synem Andrzeja  Niegolewskiego  i  Anny  z  Krzyżanowskich.  Uczył się w Gimnazjum  Marii Magdaleny oraz w  Gimnazjum  Fryderyka Wilhelma  w  Poznaniu. Po  zdaniu  egzaminów  maturalnych  rozpoczął  studia  prawnicze  na  uniwersytecie w Bonn, gdzie w 1845 r. otrzymał tytuł doktora obojga  praw. Powrócił do  Niegolewa   i  nawiązał kontakt z tajnym  Komitetem  Poznańskim   przygotowującym zbrojne powstanie. W marcu 1846 r. uczestniczył w nieudanej próbie zdobycia Cytadeli poznańskiej. Został  uwięziony, a  następnie uniewinniony  w  procesie  berlińskim.W  marcu  1848 r.  przyłączył  się  do  Komitetu  Narodowego  w  Poznaniu. We Frankfurcie nad  Menem  podczas  obrad parlamentu   prowadził  bardzo  żywą  działalność  mającą  na  celu  zjednanie  przychylności  sprawie  polskiej. Był  posłem  na  sejm  pruski  i  bardzo  aktywnym  działaczem  Koła  Polskiego . W  roku  1855  ożenił  się  z  Wandą  Kwilecką. Podczas  spotkania  wybitnych  Wielkopolan  w styczniu  1857 r. w mieszkaniu  Władysława  Niegolewskiego  powołano Towarzystwo  Przyjaciół  Nauk  Poznańskiego. W  1860 r.  zostaje  jego  wiceprezesem. Tego  samego  roku  przenosi  się  z  Poznania  do  Morownicy  koło  Śmigla.